NBG: Kome smeta smrad, može da se preseli! (FOTO)

  • 9

Stanari novih zgrada u Ulici Mileve Ajnštajn na Novom Beogradu već mesecima strahuju od nepoznatog uzroka smrada koji izbija iz zidova njihovih stanova.

Posle dugog čekanja na analize koje su stručnjaci radili u njihovim zgradama, njima su u Građevinskoj direkciji danas saopšteni rezultati, ali problem još uvek nije rešen.

Posle godina podstanarskog staža Danijela i Zoran Biga uselili su se u stan u novoizgrađenom naselju u Ulici Mileve Ajnštajn, u novombeogradskom Bloku 72. Iako su mislili da njihov stan miriše na novo, posle opomena prijatelja i razgovora s komšijama shvatili su da nešto nije u redu, prenosi B92.

- U neko doba su počeli naši prijatelji da nam ukazuju da im garderoba, kad odu od nas, jako smrdi - priča Danijela.

Miris koji podseća na benzin izbija iz zidova u većini stanova ove zgrade već mesecima. Posle konsultacija sa stručnjacima i investitorom uradili su analize isparenja.

- Oni su isto postavljali neke kolektore u nekoliko stanova i mere koncentraciju tih hemikalija i isparenja u vazduhu - kaže Danijela.

Posle nedelja čekanja, straha i sumnje stanara, neki od rezultata koji su stigli ukazuju na to da jesu registrovane različite materije poput benzena, okluena, akrolina, fenantrena, ali prema rečima Milana Milutinovića iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, njihova koncentracija nije opasna.

- Registrovane su niske koncentracije koje u akutnom smislu ne mogu da dovedu do nastanka neke bolesti. Možda bi takve koncentracije imale uticaj na zdravlje kada bi bili izloženi duži vremenski period - objašnjava Milutinović.

Kod osetljivih osoba od ovih isparavanja mogu se javiti alergija, kašalj ili glavobolja, zato je svim stanarima još ranije ponuđeno preseljenje u naselje Stepa Stepanović.

Direktor Građevinske direkcije Srbije, Nebojša Šurlan, kaže da je posle zvaničnih rezultata, kupcima stanova ponuđena i druga opcija.

- Svako ko bude hteo može da izađe iz stana, da iznajmi drugi stan. Građevinska direkcija će refundirati troškove života u tom drugom stanu do 5 evra po kvadratu na mesečnom nivou i troškove preseljenja, kao i Infostan i struju u stanu u Ivana Ribara, dok se ovaj problem ne sanira - objašnjava Šurlan.

Budući da se još ne zna kako su ove materije dospele u stanove, istraživanja se nastavljaju sve dok se ne otkrije uzrok i rešenje ovog problema. Stanarima je takođe obezbeđeno da na Vojnomedicinskoj akademiji urade testove kako bi proverili svoje zdravstveno stanje.

(Telegraf.rs)

Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mija

    22. jul 2014 | 11:44

    Ovo je sramota i ogledalo drzave u kojoj zivimo! Molimo da se vrednosti nedozvoljenih materija povecaju na prihvatljive granice kako drzava ne bi morala da snosi odgovornost. Kao i za mleko. Odvratna,kaubojska, lopovska zemlja!

  • Budna dusa

    22. jul 2014 | 11:22

    Kako?!...ne zanaju....Oplatol je bio skup, pa je zamenjen sa nekim škart uljem ili naftom, koja je upila u beton, pa sada isparava i smrdi,,,,i još dugo će!

  • Iva

    22. jul 2014 | 14:24

    Uzas!!! Ljudi krpe nekako, uvaljuju se u kredite do guse da bi nekako imali stan nad glavom... ma ovo noje smelo ni da dobije dozvolu za useljenje!!! Jedni nasi poznanici kupili tako novogradnju i posle nekog vremrna pukao zid da su se glddali sa komsijama... ali ovde niko ni za sta ne odgovara

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA