TRUDNICE: Evo šta vam je sve potrebno kada krenete na porođaj! (FOTO)
Ekipa Telegrafa posetila je porodilište "Narodni front", gde je popričala sa lekarima i sestrama oko toga kako bi trudnice trebalo da se opreme i šta bi sve trebalo da ponesu, kada dođe trenutak porođaja.
Stručna lica i osoblje, odgovorili su na sva naša pitanja i uputili biduće majke u nezaboravno i jedinstveno iskustvo koje ih čeka.
Na ulasku u bolnicu, dočekao nas je prizor od kojeg zastaje dah. Veliki broj trudnica, ponosito je šetalo kroz hodnike. Neke od njih bile su nasmejane i vesele, dok su pak druge bile vidno uplašene.
Svojim velikim stomacima u kojima je ležao život, doprinele su da se osećamo ispunjeno i na čas smo zaboravili gde smo došli, diveći se budućim mamama.
U razgovoru sa nekima od njih, saznali smo da u svom strahu i isčekivanju hoće li sve ispasti kako treba, one često nisu sigurne i ne znaju šta bi tačno trebalo da ponesu sa sobom u porodilište.
- Kada znate da dolazite ovde, nekako zaboravite na sve ostalo. Bitno Vam je samo da sve prođe kako valja i da ugledate svoje dete što je pre moguće. U toj frci, ne setite se da odvojite bitno od nebitnog i čini vam se da Vam sve treba - priča Ivana J. koja se porodila pre dva dana.
Onog trenutka kada vas zadese jake kontrakcije, ili pukne vodenjak, budite sigurni da je porođaj počeo. Tada bi trebalo da se uputite u najbliže porodilište i misija može da počne.
Na prijemu će vas čekati lekar koji će obaviti pregled i osoblje koje će uzeti od vas sve podatke koji su potrebni. Kada vodenjak pukne, nema mesta panici i medicinsko osoblje apeluje da se u tom trenutku ne donose velike količine stvari, već samo ono što je napotrebnije.
- Često se dešava da buduće majke ponesu po kofer, pa čak i dva. Kupe gomilu pelena, preparata i raznih stvari za decu, a to se sve donosi nakon što porođaj prođe. Pri prijemu u bolnicu potrebno je poneti najviše dve kese, u kojima će biti stvari za ličnu higijenu, peškiri, papuče...ništa više od ovoga nije potrebno, jer ne može da posluži pacijentkinjama pre porođaja- za "Telegraf" govori glavna sestra "Narodnog fronta", Dragana Mladenović.
Ono što je zaista potrebno pripremiti i poneti sa sobom pri odlasku u porodilište, jesu pre svega dokumeta: lična katra, overena zdravstvena knjižica i uput za porodilište.
Pored dokumenata, nosi se manja kesa u kojoj bi trebalo da se nalaze: pribor za ličnu higijenu, peškir, papuče koje mogu da se kvase, 2-3 pakovanja mrežastih uložaka i mrežaste gaćice.
Postoje i određene analize koje se nose na uvid medicinskom osoblju: krvna grupa i RH faktor, nalaz koprokulture (ne stariji od 15 dana) urađen u Gradskom zavodu za javno zdravlje, rezultat testa na Hepatitis B, ukoliko ste radili test na HIV, ponesite i taj rezultat.
Kada ste pripremili sve ove stvari, možete bezbrižno krenuti i na svet doneti još jedan prelepi život. Ono što na šta doktori apeluju, i na šta bi trudnice trebalo da obrate posebnu pažnju, jeste panika.
Iako je većina žena zaista uplašena, pribranost i opušteno stanje je više nego poželjno. Strah samo odmaže, a ambijent u kojem beba dolazi, trebalo bi da bude sličan onome u kojem će boraviti - smiren, nežan, topao i pun ljubavi i pažnje.
- Danas je kod nas kod nas u bolnici na svet došlo čak 108 mališana, dok je pre neki dan kod nas bilo čak 118, a naša ustanova poseduje 120 krevetića. Trudnice su najčešće uplašene i nespremne i sestre se sa njima jako strpljivo ponašaju. Dnevno se u "Narodnom frontu" porodi između 20 i 30 žena, ali nikada nemamo manji broj porođaja- kaže glavna sestra Natalija Isailović, koja nas je sprovela kroz sobe i prostorije "Fronta".
Doktorka Svetlana Janković-Ražnatović, koju smo zatekli pri izlasku iz operacione sale, rekla je da u porodilištu nekada zna biti kao na filmu, jer se dešava da stigne dosta porodilja u jako kratkom roku, i onda se svi aktiviraju mnogo više nego inače.
Ona je ukazala na stvari koje bi trebalo doneti ženama nakon što beba dođe na svet.
- Kada se porodi, ženi obično supruzi donose lične stvari, a potrebne su i stvari za novorođenčad. U veču kesu (torbu), koju vam suprug može doneti nakon porođaja, spakovati: plastičnu čašu, papuče i spavaćicu koja se otkopčava dovoljno za nesmetano dojenje, dva peškira- za lice i za telo, punjač za mobilni telefon ukoliko nosite telefon sa sobom, pelene za bebu (manje pakovanje), krema za bebu, vlažne maramice.
Kada ste napokon pored svoje bebe i pripremate se da krenete kući, ono što vam je potrebno je civilna garderoba za majku, jedna švedska pelena, dva bodija ili benkice, zeka ili neki kompletić u skladu sa vremenskim prilikama, kapica i čarapice, a ukoliko je hladno poneti i ćebence, korpa za iznošenje bebe iz porodilišta.
(D. Čavić)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dj gor
i ne zaboravite 100 evrića
Podelite komentar
Zlatica
Naravno da se ne moze kretati kao na odmor (sa koferom), da se isti ne bi gomilali po sobama, ispod kreveta i sl To je skroz ok. Ja sam se dva puta poradjala u Dr Dragisa Misovic i prezadovoljna uslovima, bez ikakve veze, bez davanja novca...
Podelite komentar
viki
Sokirana sam bila informacijom da ne daju da se u porodiliste unese torba vec da se stvari nose u providne kese... ja sam u devetom mesecu i svaki dan ocekujem putovanje ka bolnici... a muzu sam ostavila kese na kojima pise kad koju treba da donese :D
Podelite komentar