Korona virus: Postoje novi dokazi o širenju preko divljih životinja
Pacovi koji se prodaju na pijacama i restoranima u Jugoistočnoj Aziji nose brojne korona viruse, pokazuje istraživanje.
Proporcija pozitivnih se povećala kako su divlje životinje prešle „sa polja u tanjire", što ukazuje da su pokupili virus u na tom putu.
Otkriveni sojevi se razlikuju od Kovida-19 i ne smatraju se opasnim po ljude.
- Otkriveno da su pangolini nosioci virusa povezanih sa Kovidom-19
- Korona virus: Kako bi epidemija mogla da bude blagoslov za divlje životinje
- Korona virus: Ovo nije poslednja pandemija
Ali naučnici već dugo vremena upozoravaju da bi divlje životinje mogle da budu inkubatori zaraza.
Mešavina različitih korona virusa, i njihovo prividno pojačanje u lancu snabdevanja restorana, ukazuje da postoji „veliki rizik za konzumente", pokazala je studija tima istraživača iz Amerike i Vijetnama.
Veruje se da poreklo trenutne pandemije leži u trgovini divljim životinjama, kako se bolesti javljaju u slepim miševima i sa njih prelaze na ljude preko, zasad još uvek neutvrđene, druge vrste.
Novi rezultati, označeni kao preliminarni, tiču se pacova, ali mogu da se odnose i na druge divlje vrste, poput pangolina i civeta koji se takođe hvataju, transportuju i drže u kavezima u velikim količinama.
„Iako nisu u pitanju opasni virusi, oni nude informacije o tome kako mogu da se šire u ovakvim uslovima", izjavila je Sara Olson iz njujorške grupe za očuvanje vrsta WCS, koja je sprovela istraživanje sa kolegama iz Vijetnama.
Istraživačica Amanda Fajn, takođe iz WCS, dodala je: „Lanci snabdevanja divljim životinjama i uslovi u kojima te životinje borave u toku transporta, imaju veliki uticaj na pojačanu rasprostranjenost korona virusa."
Pacovi su popularan izbor jela u Vijetnamu, gde se hvataju na pirinčanim poljima i prenose do pijaca i restorana, kako bi bili zaklani kao sveže meso.
Glodari se uzgajaju i na farmama zajedno sa drugim životinjama, poput divokoza.
Šest poznatih korona virusa je otkriveno u uzorcima prikupljenim na 70 lokacija u Vijetnamu tokom 2013. i 2014. godine. Visok procenat pozitivnih uzoraka otkriven je u poljskim pacovima namenjenim za ishranu ljudi.
Proporcija pozitivnih se povećala u lancu snabdevanja:
- Farme - šest odsto
- Prodavci- 21 odsto
- Velike pijace - 32 odsto
- Restorani- 56 odsto
Stope otkrivanja kod glodara u njihovom „prirodnom" staništu kreću se oko 0-2 odsto, navode istraživači.
Studija je obavljena u saradnji sa stručnjacima za zdravlje životinja u Vijetnamu, koji razmatraju zabranu trgovine i konzumacije divljih životinja. Istraživanje je objavljeno u žurnalu bioRxiv.
Stručnjaci za očuvanje vrsta ističu da pandemija korona virusa predstavlja prekretnicu u smanjenju trgovine divljim životinjama.
Pijace mogu da budu „tempirane bombe za epidemije", upozoravaju, zbog okupljanja tolikog broja različitih divljih vrsta na jednom mestu.
Kina je zabranila uzgoj i konzumiranje živih divljih životinja u jeku izbijanja pandemije, ali još uvek postoje izuzeci, poput trgovine divljim životinjama zbog lekova, kućnih ljubimaca i naučnih istraživanja.
Kina je rešila da ukloni pangoline sa zvanične liste lečenja tradicionalnom kineskom medicinom. Meso pangolina se takođe smatra delikatesom u ovoj zemlji.
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- DA LI ĆE BITI VAKCINA? Dosadašnji napredak u istraživanjima
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor BBC NA SRPSKOM
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lea
To nisu ljudi...ne. Ne mozes pojesti sve sto vidis Majko Bozija.
Podelite komentar
SRBIJA
I TO ONI JEDU.
Podelite komentar
Sale@
Jel' su ovo zaista pacovi na slici zaboga? Pa ti ljudi da li su čitavi majko moja, kakva je to pamet bre ej?!?
Podelite komentar