Umetnost i korona virus: Koji evropski muzeji ponovo rade
Neki od najpoznatijih evropskih muzeja ponovo su otvoreni posle pauze zbog pandemije korona virusa koja je trajala od marta, ali je jasno da će njihov rad u narednom periodu biti drugačiji od uobičajenog.
Za većinu ovih muzeja i galerija to će značiti ograničavanje broja posetilaca, ali i novih i intenzivnijih procedura čišćenja i insistiranja da se sve karte unapred kupe preko interneta.
Uobičajeno, u ovo doba godine veliki i svetski poznati amsterdamski Rijks muzej imao bi dnevno do 12.000 posetilaca.
- Kako će umetnost u Srbiji i regionu preživeti korona virus
- Snaga domaćih autora u „Stripu sa margine”
- U fotografijama: Korona virus tetovaža za svaki dan u karantinu
Od ove nedelje taj broj će biti strogo ograničen na 2.000. Ali posle perioda naglog zatvaranja, direktor muzeja Tako Dibits raduje se što će ponovo raditi, pa čak i u ograničenom obimu.
Nekoliko poznatih muzeja i galerija širom Evrope odlučilo je da sada pravo vreme da barem delom i pažljivo otvore vrata za posetioce.
Amsterdamski Muzej Van Goga i Rembrantova kuća takođe se ponovo otvaraju ove nedelje. Dibits kaže da je odluka o otvaranju holandskih muzeja u skladu sa politikom holandske vlade.
„Verujem da smo svi osećali da je sada vreme da ljudima u Holandiji vratimo muzeje koje toliko vole. Rijks muzej radi normalno, iako verujem da sada neće biti puno turista", rekao jer on.
Dodaje da je svaka situacija drugačija i da muzeji moraju pronađu način da omoguće posetiocima bezbedan boravak.
„Mislim da će skoro svi muzeji insistirati da posetioci kupuju ulaznicu unapred i da poštuju termin za dolazak koji su dobili preko interneta".
„Kada uđete u muzej, možete neometano da šetate okolo i nameravamo da posetiocima omogućimo pristup ka 20 odsto sadržaja. I dalje morate da budete udaljeni 1,5 metara od drugih ljudi, ali želeli smo da učinimo da iskustvo odlaska u muzej bude što normalnije".
Ove nedelje ponovo se otvaraju i Gugenhajm muzej u Bilbau, koji je Frenk Geri dizajnirao na severu Španije. On je takođe bio zatvoren od sredine marta.
U početku će raditi od 14 časova svakog dana, ali će raspored biti usklađen sa gradskim Muzejom likovnih umetnosti, koji će biti otvoren kada je Gugenhajm zatvoren.
Njegov stariji, ali znatno manji „rođak", Gugenhajm muzej u Veneciji takođe je ove nedelje otvoren za posetioce.
A u Rimu turisti mogu ponovo da vide jedno od najvećih umetničkih dela - Sikstinsku kapelu, čiji je plafon Mikelanđelo počeo da oslikava 1508. godine.
Za sada će posetiocima biti potrebna maska za lice i meriće im se temperatura na ulasku u muzej. Vlasti Vatikana kažu da će biti angažovani i zdravstveni radnici.
Luizijana muzej, u kojem se nalazi jedna od najlepših evropskih galerija savremene umetnosti, otvoren je krajem prošle nedelje.
U parku se nalazi izložba skulptura, a muzej je prošle nedelje svečano ponovo otvorila Mete Frederiksen, premijerka Danske.
Kao i gotovo svi muzeji koji se otvaraju ove nedelje, posetioci mogu da ga posete samo ukoliko rezervišu kartu putem interneta.
Jan Hubert Goricke iz muzeja kaže da je za sada dnevni broj posetilaca oko 2.500.
„Pokušaćemo da privučemo čak i one koji nisu unapred kupili kartu. Mislim da će svi muzeji koji su se ponovo otvorili ove nedelje, pokušati posetiocima da omoguće što kvalitetnije iskustvo", kaže on.
Pariski Luvr, verovatno najpoznatiji muzej na svetu, ostaje zatvoren, a njegovo otvaranje je zakazano za 6. jul.
Sve ove promene su privremene - ako se poveća broj zaraženih od Kovida-19, moguće je da bi neki ili svi ovi muzeji mogli opet da se zatvore. U mnoge muzeje će u narednim mesecima biti teško ili nemoguće ući bez prethodne rezervacije.
Ali ove nedelje umetničke galerije i muzeji u pojedinim evropskim zemljama konačno mogu nešto i da proslave.
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- DA LI ĆE BITI VAKCINA? Dosadašnji napredak u istraživanjima
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor BBC NA SRPSKOM
Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.