Letovanje na moru usred korone: Kako u Grčku, Crnu Goru i Hrvatsku?
„Idemo na letovanje!".
Ovako je glasio tvit jedne korisnice društvene mreže u Srbiji, nakon vesti da će pojedine zemlje u okruženju otvoriti uskoro granice i pozvati turiste da uprkos pandemiji korona virusa ne odustanu od mora i plaže ove godine.
Kupanju su naklonjeni i turistički radnici, ali lekari ipak pozivaju na odgovornost.
Od 18. maja otvorene su plaže u Crnoj Gori, a već od 1. juna bi mogli da dođu prvi turisti iz Srbije. I Grčka će turiste primati od početka jula, ako situacija sa korona virusom bude pod kontrolom.
Ako se odlučite da ipak idete na more u regionu, to neće biti bezuslovno. Sve ove zemlje i primamljiva mora pozivaju - uz određena pravila.
- Kako izgledaju turističke atrakcije usred epidemije korona virusa
- Šta će biti sa našim putovanjima u doba pandemije
- Kako da budete bolji turista
U Crnoj Gori su propisali koliko je kvadrata dovoljno za bezbedno ležanje na plaži za dvoje, a većina zemljama sa morem u okruženju najavila je obavezne testove da bi turisti uopšte ušli ne u more - već u njihovu zemlju.
I to nije sve, tu su još neka pravila koja morate da znate pre nego što se spakujete.
Gde uopšte možete?
Prvi je bitno znati - gde uopšte možete da odete.
Država Srbija je donela odluku da od 1. juna otvara granice i liberalizuje kretanje ka četiri zemlje - BiH, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji, ali i Bugarskoj, Rumuniji, kao i ka Grčkoj. Od danas je otvorena i granica sa Mađarskom.
Crna Gora - koliko je 16 kvadrata
Plaže u Crnoj Gori su otvorene od 18. maja, ali će u zemlju iz Srbije moći da se uđe tek od početka juna.
Oni koji planiraju da se odmah upute na primorje, treba da znaju da će zakupci plaža morati da obezbede fizičku udaljenost među ležaljkama.
Tako će za dve ležaljke i suncobran biti ostavljeno - 16 kvadrata. Oni koji samo žele da leže na pesku, moraće da poštuju isto pravilo.
Ni more neće ostati u sivoj zoni bez kontrole.
- Kako se sa koronom bori Crna Gora, zemlja gde je virus najkasnije stigao
- Prvi transrodni Crnogorac kršten u crkvi: „Nisam hteo na operaciju bez blagoslova“
Predrag Jelušić, direktor Morskog dobra u Crnoj Gori rekao je da će plaža morati da se organizuje tako da se omogući i vidljivo obeleži adekvatna distanca između kupača, ili grupe kupača kao što je porodica.
Biće ograničen i broj onih koji se kupaju u isto vreme u odnosu na kapacitet plažnog prostora, kao i mere održavanja čistoće i higijene na kupalištima.
Slično je i sa zabavom i sportom.
Voda će se, rekao Jelušić, proveravati svakih deset dana u julu i avgustu. On je dodao da će se kvalitet vode meriti češće nego prethodnih godina zbog zdravlja ljudi.
Ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović pozvao je turiste iz Srbije da dođu u Crnu Goru na letovanje, ali da poštuju preporuke zdravstvenih vlasti dve države. dođu u Crnu Goru i Budvu na letovanje.
Grčka
Grčka se nada početku turističke sezone od 1. jula, izjavio je premijer Kirijakos Micotakis početkom maja, prvog dana ublažavanja mera zabrane kretanja.
Pošto se turisti neće testirati na korona virus pre dolaska i ako imaju (lekarski) nadzor, onda ovogodišnja turistička sezona ne bi trebalo mnogo da se razlikuje od prethodnih.
Ipak, pitanje je da li će iz Srbije i kako moći da se stigne do Grčke.
Grčka je počela sa prvom fazom plana za turizam, koja podrazumeva da vlasnici turističkih objekata mogu da odu na ostrva da pripreme sezonu.
„Naravno, moraćemo da uvedemo neke mere predostrožnosti za turiste pre i posle dolaska i biće izmenjen način putovanja. Svakako će se poštovati distanca, ali želimo i da održimo gostoprimljivi duh po kome smo poznati", rekao je grčki ministar turizma Haris Teoharis.
Hrvatska
Direktor Hrvatskog instituta za javno zdravlje (HIJZ) Krunoslav Capak rekao je da jedva čeka da ide na more.
„Sigurno ćemo ići na more. Ja jedva čekam. Pitanje je kako će biti organiziran turizam, ali neće biti kako je bilo, neće biti gužve na plažama", rekao je Capak.
Capak kaže da će gradske vlasti, uz pomoć komunalnih redara, ili hoteli, morati da paze na red na plažama.
„Grad ili hoteli će se morati brinuti da ne bude fizičkog kontakta na plažama.
„Neće biti peškir do peškira", kaže Capak.
Humor, nedoumice i rasprave
Polemika - da li ovde godine uopšte ići na more ili bilo kakvo letovanje aktivna je i na društvenim mrežama.
Vest da će pojedine granice i plaže biti otvorene pozdravljena je uz oduševljenje.
Idemo na letovanje!— Ema Petrovic (@emapetrov22) May 12, 2020
Ima onih koji se još premišljaju.
Do juče nam je bio problem kvasac a danas već letovanje u Grckoj...— Opet_ja (@nisamta_1) May 13, 2020
Što se ljetovanja tiče mozak kaže Italija,srce kaže Grčka,a Korona kaže kada i tuzlanska so.— Alema je (@Alema10768298) May 14, 2020
Na apel vlasti da se letuje u Srbiji, pojedini korisnici Tvitera bili su duhoviti.
„Letovanje u Srbiji nakon dugoročnog karantina", stavio je jedan korisnik na Tviteru komentar - pored fotografije na kojoj se vidi devojka koja je razvukla peškir i sunča se u kupaćem kostimu na sred trotoara u prometnoj ulici.
Pričamo gde ću ići na letovanje, tata počeo da mi nabraja manastire— hypatia (@lihypatia) May 13, 2020
Za i protiv mora u koroni
„Ja sam optimista i nadam se da bi sredina letnje sezone mogla biti iskorišćena, kada je reč o inostranstvu", rekao je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Seničić.
Najpre u Grčkoj, Crnoj Gori i Bugarskoj, a to će zavisiti i od njihovih rukovodstva i mišljenja lekara.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je na jednoj od dnevnih konferencija za novinare, dok su se još održavale, da savetuje da bi bilo najbolje da se ne ide na more.
„Ne očekujem da će preko leta biti oboljevenja i neke posebne situacije, ali znate kako, ne znam koja presija nekog mora da natera da po svaku cenu mora da ide", rekao je Kon.
On je istakao je bolje biti „svoj na svome" u ovakvoj situaciji.
„To je moje lično mišljenje i nije zasnovano ni na kakvoj epidemiologiji. Kada imate situaciju gde postoji jedna pretnja takve vrste, a nađete se u stranoj zemlji , pa bolje vam je da budete kod kuće, ako se to već dešava u celom svetu", dodao je on.
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- DA LI ĆE BITI VAKCINA? Dosadašnji napredak u istraživanjima
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor BBC NA SRPSKOM
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
NekoKo
U Hrvatsku i Crnu Goru nikako, ako imamo imalo ponosa i morala.
Podelite komentar
Ivan
Svi crnogorci iz srbije na letovanje u crnu goru. A srbi ako imate ponosa na letovanje u svojoj,, SRBIJI.
Podelite komentar
Zorn
Samo u srbiji treba provoditi svoj odmor.u hrvatsku i crnu goru nebih taman da mi oni placaju
Podelite komentar