Svi psi idu u raj. Gde idu oni koji ih izbace na ulicu, ne znamo (FOTO)

 
  • 12

Kragujevačko prihvatlište za pse i mačke "Zoohigijena" pre par godina imalo je najviše napuštenih rotvajlera, a onda je u modu kupovine i zatim napuštanja došao haski. Vučjaci su "klasika", stalno kupovani i napuštani. Najveći srećnici, bar u Kragujevcu, su pudlice jer "njih gazde vole do smrti"

Labradori i stafordi ovog momenta najpopularnije su rase pasa u Srbiji, kada je reč o kupovini, ali će uskoro iste rase biti najčešće odbacivani ljubimci i najbrojniji stanari prihvatilišta za pse. Tužne svetske trendove, kupovinu pasa koji su popularni u filmovima i serijama, a onda i napuštanje tih pasa kao da su izmodele cipele, stigli su i u Srbiju.

Kragujevačko prihvatlište za pse i mačke "Zoohigijena" pre par godina imalo je najviše napuštenih rotvajlera, a onda je u modu kupovine i zatim napuštanja došao haski. Vučjaci su "klasika", stalno kupovani i napuštani. Najveći srećnici, bar u Kragujevcu, su pudlice jer "njih gazde vole do smrti".

U kragujevačkom prihvatilištu kažu da ti trendovi zavise kako od filmova tako i od neke opšte mode na ulicama. Milutin Tasić, rukovodilac službe "Zoohigijena" koja radi pri JKP "Čistoća" kaže da je od 2006. do 2008. godine najviše bilo napuštenih rotvajlera.

- Pomodarstvo za nekom rasom pasa prođe, pa ih vlasnici dovedu nama. U nekim slučajevima ljudi shvate da to što je pas lep ne znači da je za stan i znači da zahteva mnogo odricanja i obaveza. U jednom momentu imali smo čak 12 rotvajlera u prihvatilištu. Njih su posle 2009. smenili haski, kupovani pa napuštani. U jednom momentu imali smo ogroman broj šarplaninaca. Od 2012. godine u modu kupovine pa napuštanja ušli su zlatni retriveri, kaže Tasić.

On objašnjava da vlasnici koji iz mode kupe ljubimca sa životinjom provedu najviše dve do četiri godine, koliko im treba da se "zasite" životinje.

- Sada su aktuelni labradori i staford, krupan pas koga mnogi uzimaju kao zamenu za pitbula koji je zabranjen. U poslednje vreme rotvajlera nema u prihvatilištu, kaže Tasić.

Među najvećim životinjskim srećnicima, ne baš popularnim za kupovinu, već dugo su bokseri, bernandinci, koker španijeli i pudlice.

- Pudlicu ne znam kada nam je neko ostavio u prihvatilištu, imam utisak da su njihovi vlasnici tako vezani za njih da ih ne napuštaju do smrti. Takođe, za osam godina ostvljena su možda najviše dva boksera. Nema dobermana ni bernandinaca, godišnje nam stigne najviše jedan koker španijel, kaže Tasić.

Osim pomodara, svoje rasne pse najčešće u prihvatilišu ostavljaju i roditelji koji su psa kupili zbog želje deteta, ne znajući prirodu konkretne rase niti potrebe te životinje.

U kragujevačkoj "Zoohigijeni" kažu da nikada nemaju osuđujući stav prema onima koji ljubimce njima dovode jer je daleko bolje psa kod njih dovesti nego ga ostaviti van grada ili u gradu bez hrane, vode i nege na nepoznatoj teritoriji.

"Zoohigijena" uspe da udomi 99 odsto ostavljenih rasnih pasa, te četvoronožci koji su nekima samo na teretu drugima postaju najbolji prijatelj ili pomoćnik.

Američki Kenel klub, registar rasnih pasa, nedavno je objavio 10 najpopularnijih rasa u SAD, a na prvom mestu je labrador retriver.

(M. M.)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA