Pacijenti u Pomoravlju umiru jer nema angio-sale!
Srbija je treća zemlja u Evropi po stopi smrtnosti od bolesti kardiovaskularnog sistema, a stanovnici šest opština Pomoravskog okruga posebno su pogođeni jer nema angio-sale u okruženju.
Umesto da u prvom, takozvanom "zlatnom satu" budu zbrinuti kako savremena medicina nalaže, ljudi sa svežim infarktom leče se lekovima za otapanje tromba, što je u Evropi odavno napušteno, ili se transportuju u veće gradove, pa često umiru u sanitetu.
Revoltirano nedavnim otvaranjem druge angio-sale u KBC Zvezdara dok Pomoravlje nema nijednu, udruženje građana iz Paraćina "Pokret dostojanstvenih" pozvalo je sve opštine ovog dela Srbije i kardiologe da od Ministarstva zdravlja javno zatraže informaciju kada će šest opština Pomoravskog okruga konačno dobiti tu salu.
- Nije u redu da na dvadesetak kvadratnih kilometara u Beogradu ima 12 angio-sala, a da u Pomoravlju sa 250.000 stanovnika nema nijedne. I stanovnici ovog dela Srbije imaju pravo na život kao i oni koji žive u prestonici. Tim pitanjem trebalo bi da se pozabave i zaštitnici prava građana i prava osiguranika, jer upravo blizina sale čoveku nakon infarkta spašava život.
Ministarstvo zdravlja je najavljivalo da ćemo tu salu dobiti. Pominjana je Ćuprija kao najveća bolnica u okrugu, ali od toga nema još ništa. Opštine i stručna javnost treba odmah da pitaju buduće minstarstvo zdravlja ne da li će, već kada će Pomoravlje dobiti angio-salu - navodi Vesna Živanović, predsednica Udruženja "Pokret dostojanstvenih".
Direktor Opšte bolnice u Ćupriji Miroslav Stojanović kaže da se više od 500 pacijenata godišnje iz Pomoravskog okruga upućuje u Beograd, Niš ili Kragujevac na zbrinjavanje nakon infarkta, koronarografiju ili ugradnju stenta.
- Uradili smo elaborat o opravdanosti takve jedne investicije koja košta od 600.000 do 900.000 evra. Osim smanjenja smrtnosti pacijenata i troškovi bi bili manji, jer se iz ovog kraja na stentovanje ili koronarografiju nedeljno transportuje petnaestak pacijenata - ističe Stojanović.
Za invazivne kardiološke metode lečenja edukovano je troje kardiologa iz Pomoravlja, dvoje iz Ćuprije i jedan iz Paraćina. U bolnici u Ćupriji ugrađuju se stalni pejsmejkeri, u privremeni i u Paraćinu, pa bi angio-sala bio logičan nastavak razvoja invazivne kardiologije u Pomoravlju.
(Z.R.P.)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
inzenjer
super vucic dolazi, istrajte!
Podelite komentar
Arnel
Ja nikad ne bih otišao ni u jednu bolnicu,razboliš se oni te dokrajče,moj komšija imao čir na želudcu i izgledao sasvim zdrav,otišao u bolnicu,za 2 mjeseca smršavio,poblijedio i nažalost umro,jedan dječak umro jer su bolničari gledali utakmicu.Sramota!
Podelite komentar