Pacijenti u Pomoravlju umiru jer nema angio-sale!

  • 2

Srbija je treća zemlja u Evropi po stopi smrtnosti od bolesti kardiovaskularnog sistema, a stanovnici šest opština Pomoravskog okruga posebno su pogođeni jer nema angio-sale u okruženju.

Umesto da u prvom, takozvanom "zlatnom satu" budu zbrinuti kako savremena medicina nalaže, ljudi sa svežim infarktom leče se lekovima za otapanje tromba, što je u Evropi odavno napušteno, ili se transportuju u veće gradove, pa često umiru u sanitetu.

Revoltirano nedavnim otvaranjem druge angio-sale u KBC Zvezdara dok Pomoravlje nema nijednu, udruženje građana iz Paraćina "Pokret dostojanstvenih" pozvalo je sve opštine ovog dela Srbije i kardiologe da od Ministarstva zdravlja javno zatraže informaciju kada će šest opština Pomoravskog okruga konačno dobiti tu salu.

- Nije u redu da na dvadesetak kvadratnih kilometara u Beogradu ima 12 angio-sala, a da u Pomoravlju sa 250.000 stanovnika nema nijedne. I stanovnici ovog dela Srbije imaju pravo na život kao i oni koji žive u prestonici. Tim pitanjem trebalo bi da se pozabave i zaštitnici prava građana i prava osiguranika, jer upravo blizina sale čoveku nakon infarkta spašava život.

Ministarstvo zdravlja je najavljivalo da ćemo tu salu dobiti. Pominjana je Ćuprija kao najveća bolnica u okrugu, ali od toga nema još ništa. Opštine i stručna javnost treba odmah da pitaju buduće minstarstvo zdravlja ne da li će, već kada će Pomoravlje dobiti angio-salu - navodi Vesna Živanović, predsednica Udruženja "Pokret dostojanstvenih".

Direktor Opšte bolnice u Ćupriji Miroslav Stojanović kaže da se više od 500 pacijenata godišnje iz Pomoravskog okruga upućuje u Beograd, Niš ili Kragujevac na zbrinjavanje nakon infarkta, koronarografiju ili ugradnju stenta.

- Uradili smo elaborat o opravdanosti takve jedne investicije koja košta od 600.000 do 900.000 evra. Osim smanjenja smrtnosti pacijenata i troškovi bi bili manji, jer se iz ovog kraja na stentovanje ili koronarografiju nedeljno transportuje petnaestak pacijenata - ističe Stojanović.

Za invazivne kardiološke metode lečenja edukovano je troje kardiologa iz Pomoravlja, dvoje iz Ćuprije i jedan iz Paraćina. U bolnici u Ćupriji ugrađuju se stalni pejsmejkeri, u privremeni i u Paraćinu, pa bi angio-sala bio logičan nastavak razvoja invazivne kardiologije u Pomoravlju.

(Z.R.P.)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • inzenjer

    17. mart 2014 | 13:04

    super vucic dolazi, istrajte!

  • Arnel

    19. mart 2014 | 12:07

    Ja nikad ne bih otišao ni u jednu bolnicu,razboliš se oni te dokrajče,moj komšija imao čir na želudcu i izgledao sasvim zdrav,otišao u bolnicu,za 2 mjeseca smršavio,poblijedio i nažalost umro,jedan dječak umro jer su bolničari gledali utakmicu.Sramota!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA