Da li ste znali, izborna tišina na Balkanu je najduža?

  • 4

Izborna tišina ne postoji u SAD i mnogim evropskim državama, ali je imaju sve zemlje u okruženju. Međutim, zabranu kampanje i političkih aktivnosti uoči izbora, u eri interneta i društvenih mreža praktično je nemoguće kontrolisati.

Prema anketi Bete, najdužu izbornu tišinu u regionu imaju Srbija, Rumunija i Grčka - počinje 48 sati uoči dana za glasanje i traje do zatvaranja birališta.

U većini bivših jugoslovenskih republika - Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji i Makedoniji - predizborno ćutanje počinje 24 sata pre početka izbornog dana. Isto je i u Bugarskoj i Mađarskoj.

U BiH izborna tišina traje još kraće jer počinje tačno 24 sata pre otvaranja birališta i traje takođe do njihovog zatvaranja.

Od bivših socijalističkih zemalja Evrope izbornu tišinu ukinuli su samo u Slovačkoj gde su 2006. održani izbori po izmenjenom zakonu koji strankama dopušta da agituju i na sam dan izbora.

Tišina u Poljskoj obavezuje od ponoći dan pred izbore, do zatvaranja birališta. U Češkoj, poslednje ankete o tome kako će glasati birači moraju da budu objavljene tri dana pred izbore, a izborna tišina stupa na snagu 48 sati pred početak izbora.

U Rusiji se predizborna kampanja obustavlja dan uoči izbora a ćutanje traje do zatvaranja birališta. Dakle, ako se izbori održavaju u nedelju, izborna tišina počinje u petak u ponoć.

U SAD nema izborne tišine jer Vrhovni sud smatra da bi nametanje takvih zabrana, van ograničenog prostora oko birališta na dan glasanja, predstavljalo kršenje slobode govora.

Uoči izbora ne ćuti se ni u Nemačkoj, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Holandiji, Islandu, Kipru, Norveškoj, Portugalu, Švajcarskoj...

Izbornu tišinu nema ni Velika Britanija, ali može biti "dobrovoljna" na dan izbora, a slično nepisano pravilo da se ćuti na dan glasanja važi i u Kanadi.

Francuzi, međutim, znaju šta je izborna tišina. U Francuskoj se obično glasa nedeljom, a političari se povlače i mediji ćute od petka u ponoć pa do zatvaranja birališta. U Španiji se izborna tišina zove "dan za razmišljanje", počinje dan pre izbora i prestaje njihovim završetkom.

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA