Rusija i Ukrajina gomilaju naoružanje na Krimu (FOTO)
Pet dana pred zakazani referendum o statusu Krima, uprkos zvaničnoj retorici koja poziva na pregovore, internet su preplavile fotografije, video i satelitski snimci gomilanja trupa i borbene tehnike ruske i ukrajinske vojske u tom regionu, a u tihi sukob se uključio i NATO slanjem izviđačkih aviona.
Nakon prvobitne pasivnosti, pojavile su se fotografije i video snimci velikih pokreta ukrajinske vojske iz zapadnih delova zemlje prema Krimu.
Prvo je zabeležen pokret 80. Vazdušno-desantnog puka iz Lavova, jednog diviziona raketnog sistema PVO Buk M-1 iz Hersona i jednog puka samohodne artiljerije iz Berdičeva.
Takođe su primećeni elementi 28. i 72. mehanizovane brigade iz Odese i Bele Crkve, kao i 95. Vazdušno-desantne brigade iz Žitomira i 79. Vazdušno-desantne brigade iz Mikolajeva.
Sve češće se pojavljuju i fotografije lovačkih aviona ukrajinske avijacije Mig-29 naoružanih raketama R-73 i R-27 za vođenje vazdušne borbe na malim i srednjim daljinama.
Sa ruske strane, u pograničnom gradu Rostovu na Donu, primećen je pokret velike tenkovske jedinice opremljene tenkovima T-90 i T-72, dok su u vazduhu iznad avio baze Novofedorivka na Krimu primećeni ruski jurišni helikopteri Mi-35.
Nakon najava da će se ka Krimu uputiti i američki brodovi, zabeležen je pokret i jednog ruskog protivbrodskog raketnog sistema K-300 Bastion. Reč je o novom sistemu, dometa oko 300 kilometara, za koji se do sada pretpostavljalo da je bio stacioniran jedino na Kurilskom ostrvima, na dalekom istoku Rusije.
Na sajtu turnerradionetwork.com postoje satelitski i špijunski snimci za koje se tvrdi da su napravljeni u bazi Borisoglebsk u Voronježu.
Na jednom snimku napravljenom početkom meseca na tom aerodromu snimljena su dva strategijska supersonična bombardera Tupoljev Tu-22M3, da bi nakon par dana bio napravljen snimak na kojem se vidi 30-ak aviona tog tipa.
Avion Tu-22M3, koji ima mogućnost nošenja nuklearnog naoružanja, inače je stacioniran na aerodromu Borisoglebsk, koji se koristi kao školski centar.
U ciklus gomilanja naoružanja danas se uključio i NATO koji je najavio da će uputiti svoje osmatračke avione "avaks" da lete iznad Poljske i Rumunije, kako bi pratili krizu u susednoj Ukrajini.
Kako je saopšteno iz zapadne vojne alijanse, NATO je poslao leteće radarske sisteme E-3 Avaks, kako bi se intenzivirao rad na proceni mogućih pretnji po taj savez od nestabilne situacije u Ukrajini.
NATO je odluku o slanju "avaksa" doneo pošto su američki ratni avioni raspoređeni u zemljama istočne Evrope koje se graniče sa Rusijom, poput Poljske i Litvanije.
SAD su u Litvaniju poslale dodatnih šest lovaca F-15, koji su se pridružili odeljenju od četiri aviona tog tipa koji su ranije već bili u toj zemlji. U Poljsku je poslata eskadrila od 12 lovaca F-16, ali se navodi da je u pitanju ranije dogovorena vežba.
Ranije je u Norveškoj počela vojna vežba "Hladni odgovor" u kojoj učestvuje oko 16.000 pripadnika NATO-a. Kako kažu u Severnoatlantskom savezu, reč je o ranije pripremljenoj vežbi koja za cilj ima uvežbavanje snaga u zimskim uslovima.
Referendum o statusu Krima biće održan u nedelju, 16. marta.
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lazar
Nato uvezbava hladni odgovor..hahaha,dobice oni isti hladni odgovor kao Hitler i Napoleon ako krenu na istok...
Podelite komentar
Cobi ns
Navući će Ukrajincima bedu na vrat zbog svojih interesa i zavaditi sa,praktički bratskim narodom.....neverovatno pokvareni??!!
Podelite komentar
Leo
Dan D za celokupni haos oko potencijalnog WW3 je 16i. Ka cemu nas moze odvesti neciji apetit za globalizacijom i kojiko nas to moze kostati kao ljudsku vrstu...strahujem da je cena poprilicna. Najkasnije 14og marta, sve oruzane snage Srbije (kao i veci broj rezervista), moraju se staviti u stanje najviseg stepena borbene gotovosti, jer broj potencijalnih neprijatelja u okruzenju ove nase prenapacene zemlje, jeste poprilican. Olako pristupiti posmatranju konacnog ishoda ukrajinske krize po liberalistickoj mantri: 'Ne diram te, ne diras me!', Srbiju moze kostati nezamislivo puno.
Podelite komentar