TRAGEDIJA: U Srbiji živi samo 414.181 maloletnik!

  • 38

Da li ste se ikad zapitali da li Srbija ima budućnost? Ovo pitanje nije nimalo naivno, jer ukoliko pogledamo statističke podatke iz prošle i iz ove godine, videćemo da nam preti biološki nestanak jer maloletnih osoba u Srbiji ima svega 414.181, što je 5,8 odsto od ukupnog broja stanovnika!

Prema zvaničnim statističkim podacima prošlogodišnjeg popisa stanovništva, u Srbiji živi 7.181.505. ljudi, a ukupan broj birača na osnovu podataka Republičke izborne komisije, na dan 28. februara 2014, iznosi 6.767.324.

To bi značilo da u Srbiji živi samo 414.181 maloletnih osoba od 0 do 17 godina. Zapravo, to je samo 5, 8 odsto od procenjenog broja stanovnika 2013. godine.

Svake godine u Srbiji je oko 40.000 manje rođenih od broja umrlih, a statistika govori ako se nastavi ovim tempom za pedeset godina biće nas manje za oko milion i po.

Kako navode sociolozi i psiholozi, žene se uglavnom posle tridesete odlučuju na majčinstvo, a najveći problem je loša ekonomska situacija i nestabilna socijalna politika. Zapravo, mladi nemaju baš velike šanse da se zaposle, njihove porodice izdržavaju roditelji s ionako malim primanjima, a i žene koje dobiju posao plaše se da li će ga nakon porodiljskog bolovanja i zadržati?

I dok mladi čekaju da ostvare stalni radni odnos i sigurna primanja, biološki sat otkucava.

Država je ta koja mora da načini ključne korake za povećanje nataliteta. Dobro je poznato da se stopostotno trudničko bolovanje plaća samo u tri grada u Srbiji (Novi Sad, Beograd i Jagodina) i da buduće majke vrlo često rade i do samog porođaja, kako im se ne bi odbijalo 35 odsto od plate. Jer deca "koštaju".

U Srbiji je za najosnovniju opremu za novorođenče potrebno između 60.000 i 100.000 dinara, a inicijative da se ukine ili bar smanji PDV na opremu za bebe ostale su bezuspešne. Nešto je lakše onim roditeljima koji imaju već jedno dete, pa druga prinova može da nasledi stvari od brata ili sestre.

I dok su političari okupirani računanjem koliko će ljudi za njih glasati, niko da se zapitaju koliko će se, za desetak godina, broj glasača zbog negativnog nataliteta smanjiti.

Hitno je potrebno uvesti nove instrumente socijalne politike, koji će učiniti da se poboljša položaj trudnica, unapredi zdravstvena zaštita i uvedu mere koje će podsticati privrednike da čuvaju radna mesta budućim majkama i da zapošljavaju žene.

(M. Bojanić)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Novac

    7. mart 2014 | 15:49

    E ovo je bukvalno tragedija. Ali bolje da mi jos malo radimo da ima ova bagra na vlasti da lepo zivi.

  • Marinkovic ljiljana

    7. mart 2014 | 16:34

    Pošaljite ove podatke svim politicarima svi su na politickoj sceni preko 20 god.ali svi!!!!!a ovo nije posledica od juče. ...ovo traje i traje. ...

  • Bojan

    7. mart 2014 | 17:32

    ja zivim prekoputa osnovne skole.84' sam godiste.kada sam ja isao u tu osnovnu za vreme velikog odmora skolsko je kljucalo od dece.Sada kada zvoni za odmor saka jada decice je u tom istom skolskom...a zivim u prigradskom naselju kod Beograda.Ali mi zmurimo.Propadamo uveliko a niko ne zeli to da prizna.Svi okrecu glavu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA