Ovo su svi ratovi bivših sovjetskih republika posle raspada SSSR! (VIDEO)
Jedna od najvećih zabluda koju imamo o raspadu Sovjetskog Saveza jeste da se on, za razliku od bivše Jugoslavije, raspao u miru. Premda je obim konflikata daleko manji nego u našoj nesrećnoj situaciji, ovo je daleko od istine, kao što ćete u ovom tekstu i moći da vidite.
Severozapad SSSR napustio je socijalističku uniju i u tom smislu najviše profitirao. Ne samo što su baltičke države danas članice Evropske unije i NATO pakta, već su i prosperitetne demokratski uređene države. Lošije sreće bile su zemlje u Srednjoj Aziji. Najlošije, one koje se nalaze na Kavkazu, bilo da je u pitanju severni ili južni deo ovog planinskog lanca.
Prvi etnički sukobi u Srednjoj Aziji između Uzbeka i Kirgiza izbili su u kirgiskom gradu Ošu 1990, dakle pre raspada. Broj mrtvih se procenjuje na između 300 i 1.000. Ovo se smatra svojevrsnim uvodom u etničke nemire 2010. u južnom Kirgistanu između istih grupa, koji su odneli 420 života i generisali 80.000 izbeglica. Na strani privremene kirgistanske vlade tad je bila ne samo Rusija, već i Amerika i Kina.
Građanski rat u Tadžikistanu koji je trajao između 1992. i 1997. odneo je između 50 i 100.000 života, a u njemu su s jedne strane učestvovali tadžikistanska vlada, Rusija i Uzbekistan, a s druge islamisti, uključujući i talibane i Al-Kaidu. Ustanak u ovoj zemlji ponovo je izbio 2010. i u naredne dve godine dolazilo je do sporadičnih borbi vladinih i pobunjeničkih trupa.
Na Severnom Kavkazu zbivanja su bila još burnija. Nedaće su počele 1989. u istočnom delu Prigorodnijskog rejona u Republici Severna Osetija-Alanija, koja je deo Ruske Federacije, međuetničkim sukobom između Inguša i Oseta, da bi 1992. došlo do kratkog rata između paravojnih formacija ovih grupa. Oko 60.000 Inguša je proterano. Ruska vojska je učestvovala na strani Oseta.
1994. izbio je Prvi čečenski rat između Rusa i čečenskih islamista, ali se ruska vojska povukla 1996. Tri godine docnije su se vratili i za godinu dana vratili vlast Moskve u odmetnutu republiku. Do ovog Drugog čečenskog rata je, međutim, došlo zato što su mudžahedini iz Groznog izvršili invaziju na Dagestan, koji je ruska federalna jedinica.
Rat u Ingušetiji, koja je takođe deo Ruske Federacije, izbio je 2007. i povezan je s gerilskom borbom čečenskih separatista koja traje otkako su se Rusi vratili u Grozni. Ni jednom, ni drugom sukobu se ne vidi kraj, premda je Čečenija danas puno mirnija nego Ingušetija, a čečenska pobuna uglavnom ugašena još 2009. godine.
Južni Kavkaz nije bio ništa drugačiji. Etnički Jermeni su uz pomoć Rusa i Grka 1991. digli ustanak u Nagorno Karabahu, koji je bio deo Azerbejdžana, i 1994. doveli do de fakto nezavinosti ove regije koju Baku ne priznaje.
U prve dve godine od raspada SSSR došlo je i do tri sukoba na teritoriji Gruzije. Konflikt je prvo počeo u Južnoj Osetiji koja je posle jednogodišnjeg rata stekla de fakto nezavisnost, a potom se nastavio građanskim ratom u celoj Gruziji između Ševarnadzeove vlade i svrgnutog predsednika Zvijada Gamsakurdija. Paralelno s tim, izbio je međuetnički konflikt u Abhaziji, koja je 1993. postala de fakto nezavisna. Pet godina kasnije etnički Gruzini su digli ustanak u ovoj odmetnutoj regiji, ali su poraženi. Rusi su svesrdno pomogli Osete, Ševarnadzea i Abhaze.
Od 2002. do 2004. islamistički pobunjenici Al-Kaide, zajedno s Čečenima, izvršili su upad na Severni Kavkaz, ali su ih Gruzini uz pomoć Amerikanaca i Rusa odbacili. 2004. godina je ponovo bila problematična za Gruzine, pošto je predsednik Autonomne Republike Adžarije Aslan Abašidze odbio naređenja centralnih vlasti u Tbilisiju, nakon Ružičaste revolucije koja je zbacila Ševarnadzea. Međutim, nije došlo do otvorenog sukoba i Adžarija je stavljena pod kontrolu.
Avgusta 2008. godine Gruzija je pokrenula vojnu ofanzivu u želji da odmetnute provincije Južnu Osetiju i Abhaziju vrati pod svoje okrilje. Umešala se Rusija i zajedno s Osetima i Abhazima porazila Gruziju, a potom i priznala obe republike kao nezavisne.
Za kraj, treba spomenuti i rat u Pridnjestrovlju koji se vodio između snaga Moldavije i međunarodno nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike, naseljene delimično etničkim Rusima i Ukrajincima (onih zajedno davali su oko 54 odsto stanovništva). Glavni povod (ili razlog) za otcepljenje proglašeno dve godine ranije bila je odluka vlasti u Kišinjevu da latinični rumunski, koji Rusi i Ukrajinci uopšte nisu poznavali, uvede kao jedini službeni jezik (i pismo). Pridnjestrovlje je i danas faktički nezavisna.
(V. V.)
Video: Dodik: Sipa prekršila zakon, nema pravo da postupa na teritoriji Republike Srpske
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nesa
test
Podelite komentar
ironičar
Ovako kao u pridnjestrovlju mogli su se i dići Srbi u Crnoj Gori, posle nametanja novo-ostvarenog crnomorskog jezika kao jedinog zvaničnog i posle priznavanja Kosova i + Srbija bi ih podržala. Ali naravno to nije moguće otkad je tadići Srbiju napravijo bananu državom koju gule ko ima vremena i radi sve po naređenju amerikanaca. PUJ
Podelite komentar