Deponije zagađuju Uvačko jezero

  • 4

Voda Uvačkog jezera moglo bi ubrzo da postane mrtva ukoliko se ne preduzmu hitne mere. Preliminarni rezultati ispitivanja kvaliteta vode, koje su uradili stručnjaci Agencije za zaštitu životne sredine u Beogradu, pokazuju da je voda treće i četvrte, a na nekim mestima i pete kategorije!

Vode Uvačkog jezera ugrožene su mnogobrojnim divljim deponijama kako na obalama jezara tako i na pritokama Vapi i Grabovici, koje i "donose" najviše otpadnih voda. Samim tim, strahovanje zaposlenih u Specijalnom rezervatu prirode "Uvac" nije bez osnova. Zbog stanja Uvačkog jezera i prelivanja njegovih voda strepi se i za sudbinu dva nizvodna, Zlatarskog i Radoinjskog.

- To što je voda u Uvačkom jezeru treće i četvrte kategorije znači da je problem sličan onom u Vrutcima i da ova voda leti, čak, nije bezbedna ni za kupanje - upozorava Dejan Lekić, pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine, pišu "Novosti".

U Rezervatu "Uvac" dodaju da su problematične i kanalizacione mreže opštine Sjenica, kao i otpadne vode iz mnogobrojnih klanica, mlekara i rudnika uglja Štavalj. Ovaj ljudski nemar, nebriga i nepoštovanje sanitarnih propisa izazivaju posledice koje dovode do prenamnoženosti vodenih biljaka, najčešće algi, što se negativno odražava na vodeni živi svet i kvalitet vode.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Partybreaker

    27. februar 2014 | 01:23

    I jel ima ko da resava ovaj problem ili ce samo biti gluvi telefoni?! Jadni smo da ne mozemo biti jadniji...

  • anti antifa

    27. februar 2014 | 08:20

    Стока

  • Ševarice

    27. februar 2014 | 07:31

    Ništa čudno, mi nikad nismo bili normalni.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA