Obeležavanje 21 godine od zločina u Štrpcima
U četvrtak, 27. februara 2014. godine navršava se 21 godina od zločina u Štrpcima (BiH), kada su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) iz voza koji je saobraćao na liniji Beograd-Bar oteli i ubili 19 civila bošnjačke nacionalnosti - građana tadašnje SRJ.
Fond za humanitarno pravo (FHP), Žene u crnom i Inicijativa mladih za ljudska prava (Inicijativa) podsećaju na odgovornost institucija Republike Srbije za ovaj zločin.
"Na suđenju Nebojši Ranisavljeviću pred Višim sudom u Bijelom Polju (2002. god) utvrđeno je da je grupa pripadnika Višegradske brigade VRS, predvođena Milanom Lukićem, u poslepodnevnim časovima 27. februara 1993. godine zaustavila voz i nakon legitimisanja putnika iz njega izvela 18 Muslimana i jednog Hrvata, koje su potom sproveli do sela Prelovo. U sali lokalne osnovne škole su ih pretresli, opljačkali i pretukli. Nakon toga su ih vezali žicom, uveli u kamion i odveli u jedno selo u okolini Višegrada. Tamo su ih u garaži jedne kuće likvidirali Milan Lukić i Boban Inđić", navodi se u saopštenju.
Pored Lukića, Inđića i Ranisavljevića, tokom postupka su pominjana imena drugih pripadnika VRS koji su tog dana bili na Železničkoj stanici Štrpci. Međutim, protiv njih nikada nije vođen postupak. Haški tribunal osudio je Milana Lukića na doživotnu kaznu zatvora za zločine nad višegradskim Muslimanima, ali ne i za zločin u Štrpcima, navodi se u saopštenju.
Tokom suđenja Ranisavljeviću utvrđeno je i da je otmica bila planirana mesec dana ranije, kao i da je Železničko–transportno preduzeće Beograd u više navrata obavestilo predstavnike Vojske Jugoslavije i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije o pripremi otmice putnika. Ni jedan organ nije preduzeo ništa da se životi državljana Srbije spasu.
- U ovom zločinu ubijeni su: Halil Zupčević, Senad Đečević, Esad Kapetanović, Iljaz Ličina, Fehim Bakija, Rifat Husović, Ismet Babačić, Šećo Softić, Adem Alomerović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Džafer Topuzović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić, Jusuf Rastoder i Tomo Buzov. Do danas su pronađeni posmrtni ostaci Halila Zupčevića, Rasima Ćorića i Jusufa Rastodera u jezeru Perućac 2009, odnosno 2010. godine -podsećaju navedene organizacije.
Danas porodice žrtava zločina u Štrpcima, kao i porodice žrtava iz Sjeverina, nemaju status civilnih invalida rata u Srbiji. Zbog činjenice da se zločin desio na teritoriji BiH, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike negira porodicama žrtava ovih zločina ostvarenje prava po Zakonu o civilnim invalidima rata.
FHP, Žene u crnom i Inicijativa pozivaju nadležne da prekinu praksu negiranja prava porodica žrtava najtežih zločina, izmene Zakon o pravima civilnih invalida rata i na taj način pruže bar delimičnu satisfakciju porodicama žrtava zločina za koji snose neupitnu odgovornost.
FHP, Žene u crnom i Inicijativa će obeležiti dvadeset i prvu godišnjicu zločina u Štrpcima, u Beogradu u četvrtak 27.02.2014. godine sa početkom u 15:48 časova pred ulazom u Glavnu železničku stanicu.
(Telegraf.rs)
Video: Mina Lazarević o kabareu "Ljubav iz kulisa"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marko Milojevic
ima li bre u Beogradu Srba?? Prvo Siptari prave izlogu sad ove poturice... vama bitniji kafici i sponzoruse...
Podelite komentar
lvan
Tesko da neki sa slike mogu da pamte, bili su jako mali kad se to desilo. Mozda su culi pricu, pa je pamte
Podelite komentar
lvan
Pitanje za fond za humznitarno pravo: kada ce nekada pomoci nekom obolelom i dati neki novac? Nije bitno koja zemlja ce to biti. Pokazite da ste humani... A da, nece biti interesa... Nista, nema veze
Podelite komentar