MUKE KOMUNALACA: Ovako otkrivamo čiji je pas vršio nuždu!
Kragujevački vlasnici pasa, koji ne pokupe izmet svojih ljubimaca za sobom, zaradiće ovog proleća kaznu od 5.000 dinara koja se plaća na licu mesta. To predviđa Odluka o držanju životinja na teritoriji grada Kragujevca doneta decembra prošle godine.
Ova odluka je doneta nakon prijava nezadovoljnih građana koji kažu da u parkovima ne smeju decu da puste da se igraju, jer psećeg izmeta ima svuda. Komunalna policija je u problemu- kako dokazati ko su vlasnici pasa za kojima ostaju tragovi.
- Kada u Spomen parku Šumarice samo kao opomenu pokušamo da objasnimo građanima da ne mogu psa šetati bez korpe i pustiti ga da vrši nuždu gde se deca izgraju, počinje galama, građani nam odmah pokazuju koliko je rupa u asfaltu, viču na nas da kriminalci pucaju po gradu i završavaju "a našli ste nas da kažnjavate, poštene građane" - kaže načelnik kragujevačke Komunalne policije, Mihajlo Zarić.
On dodaje da se niko ne pita na koji način komunalna policija može da otkrije koji je pas vršio nuždu i ko je njegov vlasnik.
- Na žalost, kod nas nije kao u Napulju, gde gradske vlasti imaju novac za DNK analize i pasa i izmeta. Kada komunalni policajci na ulici naiđu na pseći izmet odnesu ga u laboratoriju gde će biti upoređen sa uzorcima iz baze podataka DNK vlasničkih pasa. Ko ne poštuje red, na kućnu adresu mu stiže kazna od više od 150 evra, kaže Zarić.
I američke službe koje se bave komunalnim redom polako prelaze na DNK "poteru" za neodgovornim vlasnicima pasa, jer skrivanje po žbunju sa foto aparatima nije dalo rezultate. Kazne za neuklonjen izmet u Americi iznose i do 1.000 dolara.
Dok astronomske kazne stižu na adrese vlasnika pasa po Italiji i Americi, u Španiji na adrese vlasnika stiže izmet njihovih pasa. Gradske vlasti Brunetea, grada na 20 kilometra od Madrida juna prošle godine pokrenule su volontersku kampanju.
- Nedelju dana tim od dvadesetak volontera patrolirao je ulicama u potrazi za vlasnicima pasa koji nisu kupili izmet ljubimaca za sobom. Zatim bi prišli "okrivljenom" vlasniku i započeli sa njim razgovor kako bi otkrili ime psa. Uz ime psa i rasu indentifikovali bi vlasnika iz baze registrovanih ljubimaca koju držimo u gradskoj skupštini - objasnio je portparol skupštine tog grada.
Volonteri su prikupljali izmet i pakovali ga u kutije označene znakom gradske skupštine uz napomenu "izgubljeno vlasništvo". Potom bi paketiće dostavljali vlasnicima pasa na kućna vrata. U akciji je dostavljeno 147 smrdljivih paketa, a broj savesnih vlasnika pasa se popeo na 70 odsto.
Kragujevačka gradska Odluka predviđa i da je vlasnik psa, ali i mačke, dužan da prilikom svakog njihovog izvođenja sa sobom "nosi pribor za čišćenje fekalija, koji mora pokazati na zahtev komunalnog inspektora ili komunalnog policajca".
U Kragujevcu je šetnja psa bez povoca i korpe kažnjava se sa 5.000 do 75.000 dinara. Ako opasnog psa šeta maloletnik to njegove roditelje može koštati 5.000 dinara. Za šetanje kuje u teranju predviđena je kazna od 5.000 dinara.
(M.M.)
Video: Karađorđević: Nadam se da će čitaoci uživati u mojoj knjizi Tamo daleko
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
gunner
Mora kaka da se cisti.
Podelite komentar
Sinisa
I treba ih kazniti,pa na cega to lici !
Podelite komentar
Filip Todorovic
A kad ce ovo u Beogradu da bude
Podelite komentar