Deset knjiga koje su bile zabranjivane u svetu
Bilo da su u pitanju politika, religija ili samo živopisno dočarane scene seksa, svaka epoha iznedrila je ponekog autora čija su dela spaljivana, ili, u najmanju ruku, cenzurisana.
Srećom, danas, na ovaj ili onaj način, možemo pročitati i kompleksne i zabranjene teme - od korumpiranih vlada, preko nasilja, do droge, bez straha da će nas neko "cimnuti po ramenu“.
Pred vama je spisak knjiga koje su svojevremeno skidane sa polica zarad "opšteg dobra“.
1. "Lolita", Vladimir Nabokov (1955) - Knjiga je bila zabranjena zbog same tematike u kojoj sredovečni čovek postaje opsednut dvanestogodišnjom devojčicom, čijom je majkom oženjen. Rečeno je da knjiga obiluje pornografskim sadržajem, pa je zabranjena iste godine kada je i prvo izdanje objavljeno.
2. "Frankenštajn", Meri Šeli (1818) - Smatra se prvim “autentičnim naučnofantastičnim delom”. Knjiga je zabranjena u Južnoj Africi 1955. jer je prema rečima kritičara sadržala “nepristojan materijal” i skrnavljenje i nepoštovanje pokojnih ljudi.
3. "Moja borba", Adolf Hitler - U Austriji ova knjiga je zabranjena za objavljivanje a svim izdavačkim kućama je poručeno da će se štampanje ove knjige smatrati kao podrška Nacistima. Za štampanje ove knjige zaprećeno je 10 do 20 godina zatvora.
4. "Džordž Orvel", Životinjska farma (1945) - Zbog svinje koja govori i životinja koje pozivaju na bunt, Ujedinjeni Arapski Emirati zabranili su Orvelovu „Životinjsku farmu“. U Keniji je bila zabranjena jer je smatrano da kritikuje korumpiranu vlast.
5. "Da Vinčijev kod", Den Braun (2003) - Zabranjena je jer je smatrano da je isuviše “oštra po hrišćanstvo”. Klasifikovali su je kao “jeretičko delo” i kao “atak na istoriju i tradiciju”.
6. "Madam Bovari", Gistav Flober (1857) - Tema je isprazan brak i malograđanska sredina. Knjiga je zabranjivana jer su književni kritičari smatrali da je sadržaj nemoralan i ocenjivali su ga kao” životopis preljubnice”
7. "Satanski stihovi",Salman Ruždi (1988)- Roman je inspirisan životom proroka Muhameda i izazvao je veliko negodovanje muslimana, pa su mnogi roman opisivali kao “bogohulnički i uvredljiv”. Roman je prvo zabranjen u Indiji, a potom je na protestima u Velikoj Britaniji spaljivan.
8."Hrabri novi svet", Aldus Haksli (1932)- Kroz parodiju, Haksli istražuje otuđenje, gubitak idnetiteta pojedinca u industrijalizovanom društvu u poletu. Zašto je zabranjena? Prvo je Irska sklonila sa polica zbog kontroverzne obrade rođenja deteta, da bi je i u Americi povukli iz prodaje zbog "negativnosti“.
9."Grožđe gneva", Džon Stajnbek (1939) - Roman koji je nagrađen Pulicerom, ispričao je opštepoznatu priču o uticaju Velike depresije na pojedinca, porodicu i selo. Zašto je zabranjena? Čitaoce je šokirao način opisa siromaštva i bede, za koje je Stanjbek kasnije priznao da je pisao po istinitim događajima i situaciji u kojoj su bile tadašnje komune.
10. "Rakova obratnica", Henri Miler (1934) - Govori o životu Milera u Parizu, o periodu dok još nije bio proslavljeni pisac. Pišući u prvom licu, pisao je o svojim seksualnim apetitima i razgovoru o sličnim aktivnostima sa svojim kolegama. Zašto je zabranjena? “Rakova obratnica” nije knjiga, rekli su iz Okružnog suda u Pensilvaniji Takođe, knjigu su okarakterisali kao “septičku jamu, kanalizaciju i kao prikupljanje svega što je trulo”.
Ni Balkan nije zaostajao. Iako zvanično Jugoslavija nije bila iza „čelične zavese“, ona je bila opšte prisutna nad štamparskim presama. Dnevnik o studentskim nemirima 1968. godine "Ispljuvak pun krvi" Živojina Pavlovića, koji verno opisuje sukob policije i studenata, štampan je 1984. godine i zabranjen pre nego što se i našao u prodaji.
Takođe "Gorski vijenac“, Petra Petrovića Njegoša koja je okarakterisana kao „začetak ideje o etničkom čišćenju na balkanskim prostorima, jer su uz njegove stihove svojevremeno proterani Turci Osmanlije sa Balkana”.
1967. godine u Kraljevu je spaljeno celo izdanje knjige "Na ljutu ranu, na ljutu travu“ Rastka Zakića, koji je apsolutni rekorder po broju zabranjenih knjiga. Najpre komunista, a onda disident Milovan Đilas zbog svojih književnih "ispada“ je proveo u zatvoru čak 13 godina.
(I. D.)
Video: Nova godina, novi počeci: Veče ispunjeno muzikom i zabavom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Biljana
Upravo citam ''Lolitu'' :). Necete se pokajati ukoliko je procitate. :)
Podelite komentar