Fakulteti uveli program koji prepoznaje kopije diplomskih!

  • 4

Pojedini fakulteti Novosadskog univerziteta nabavili su poseban softver koji prepoznaje kopije u pokušaju da stanu na put plagiranju naučnih radova.

Nabavka softvera, koji se koristi svuda u svetu, dogovorena je prošle godine kada je Senat NU zasedao upravo na temu velikog broja prepisanih radova. Softver za samo nekoliko minuta otkriva plagijate, a kako tvrdi prorektorka za nastavu Zita Bošnjak, samo saznanje da su radovi kontrolisani znatno utiče na studente, piše "24 sata".

Softver je baziran na kontroli ključnih reči iz rada i na pretraživanju baza na internetu. Među prvima su ga nabavili PMF i FTN, a planira se nabavka i na drugim fakultetima. Da je neophodan, pokazuju i podaci studentskih udruženja u kojima se navodi da je više od 70 odsto studenata priznalo da je bar jednom preuzelo deo rada iz biblioteke svog fakulteta, sa interneta ili iz nečije knjige.

Kako bi se stalo na put plagiranju, na Filozofskom fakultetu student daje izjavu kojom, pod krivičnom odgovornošću, potvrđuje da je rad koji je predao fakultetu originalan. Na FTN se već godinama prave posebni ometači bubica. Poslednji u nizu ometača, koji je izradio Miloš Slankamenac, docent FTN i njegov tim, ne samo da ometa signal već i otkriva profesorima gde se u amfiteatru bubica nalazi.

(Telegraf.rs)

Video: Mup o službenoj palici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Avet

    19. februar 2014 | 18:59

    Diplomski je cista glupost. Za 4 godine studija polozis oko 40 ispita i onda te za kraj izmaltretiraju sa diplomskim, samo da bi uzeli pare

  • Milan

    19. februar 2014 | 17:39

    A sta cemo sa onim radovima koji se samo prevedu sa stranog jezika?

  • Pahuljica

    19. februar 2014 | 19:18

    U Svedskoj postoje takvi programi odavno na svim nivoima obrazovanja. Ne vidim zasto bi to bilo cudno i kod nas. Samo bih se slozila sa jednim od komentara da je diplomski (kod nas) vec izgubio smisao kao vrsta rada ali zato ostale vrste radova itekako se mogu kontrolisati i time obezbediti veca raznovrsnost i kvalitet istih.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA