ZVECKA ORUŽJE: Uskoro ćemo ratovati za vodu!

  • 4

Prema podacima Ujedinjenih nacija, za desetak godina čak 45 odsto stanovnika zemlje neće imati dovoljno vode za piće. U posebno teškom položaju je arapski svet - na Bliskom Istoku i u severnoj Africi živi pet odsto stanovništva planete, a na njih otpada samo 0,9 odsto svetskih rezervi vode!

Mnoge zemlje zapravo piju sa jednog izvora. Bazen Nila deli desetak država. Za sve je određena kvota za korišćenje vodnih resursa. Egipat, koji se nalazi najniže u toku, koristi najveći deo vode iz Nila.

Dok je Egipat bio glavna regionalna snaga, njegovo pravo na vodu praktično nisu osporavali. Etiopija je svojevremeno pokušavala da izgradi branu, ali je egipatski avion potpio brod sa opremom za izgradnju.

Sada se situacija u regionu promenila. Etiopija je počela projekat Preporod – podizanje ogromne hidrocentrale u vrhovima Plavog Nila, koji je glavna arterija velike reke.

Egipat koji može u toku izgradnje da ostane bez značajnog dela vode Nila, pokušava da se suprotstavi projektu. Ali, zveckanje oružjem danas nije varijanta.

Reka Jordan i njene pritoke glavni su vodni izvori za čitav Bliski Istok. Zato je pitanje vode prilično oštro u jordansko-sirijskim, jordansko-izraelskim, sirijsko-iračkim, libansko-izraelskim i palestinsko-izraelskim odnosima.

Sve države koje uzimaju vodu iz jednog izvora stupaju u konflikte sa svojim susedima. Ali, izuzev Jordana, druge države regiona nemaju diplomatske odnose sa Izraelom.

Nije bolja situacija ni oko podele vode u centralnoj Aziji. Uzbekistan otvoreno preti Tadžikistanu da će započeti rat, ako Dušanbe izgradi Rogunsku hidrocentralnu na reci Vahš i ograniči dostup vode nizvodno.

 Problemi sa vodom postaće uskoro jedno od ključnih pitanja svetske diplomatije, upozoravaju stručnjaci. 

(Telegraf.rs / Fonet)

Video: Simfonijski orkestar i hor RTS sa gostima održali novogodišnji koncert u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gic

    17. februar 2014 | 12:04

    U tom slucaju mi mozemo da izvozimo vodu u arapski svet i da im prodajemo po ceni koliko je litar nafte kod nas ili mozda duplo skuplje, pa bi mozda za 15 godina bili jedna od bogatijih zemalja :-)

  • Nikola

    17. februar 2014 | 12:40

    Samo treba smisliti učinkovit sustav desolinizacije morske vode i problema neće biti!

  • sta mislite

    18. februar 2014 | 16:54

    Zasto su izmedju ostalog Vucicevi Arapi se odjednom zainteresovali za "ulaganja u Srbiju"! Uskoro ce postati vlasnici nasih resursa, kao sto su to Rusi! Niko od nas nije i nece videti objavljene SVE TACKE UGOVORA koje su u ime nas u zadnjih tri godine potpisane sa strancima!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA