Kineski poslanici najbogatiji na svetu

  • 0

Članovi kongresa komunističke Narodne Republike Kine najbogatiji su poslanici na svetu. Samo prošle godine zaradili su više nego što 535 poslanika američkog Kongresa, predsednik SAD-a, njegov kabinet i devet sudija Vrhovnog suda zajedno poseduju.

Sedamdeset najbogatijih kineskih poslanika zajedno "teži" čak 89,9 milijardi dolara. Procenu njihovog bogatstva objavio je časopis Hurun, koji svake godine donosi lestvicu najbogatijih Kineza i Kineskinja.

Poređenja radi, 660 najviših činovnika američke vlasti na računu ima "samo" 7,5 milijardi.

Nacionalni narodni kongres, kineski parlament, zaseda svake godine. Službeno, reč je o najvišem vladinom telu u zemlji a 3000 njegovih

članova nemaju nikakve stvarne moći kao poslanici.

Međutim, neki od njih najmoćnijih su figure političke i ekonomske arene u Kini, šefovi su pojedinih provincija i "izvršni" najvećih kompanija u zemlji.

Drugi najbogatiji Kinez je Zong Kinghu, predsednik uprave proizvođača bezalkoholnih pića Wahaha grupe. Zongova porodica "teži" deset milijardi dolara.

Poslanik Hu Jađun direktor je Longfor nekretnina, a Hurun bogatstvo njene porodice procjenjuje na šest milijardi dolara.

Treći najbogatiji član kineskog parlamenta je magnat autodelova Li Guankiu. Li je bio u pratnji kineskog potpredsednika Ksija Jinpingua tokom njegove američke turneje, upoznajući Obaminu desnu ruku Džoa Bajdena.

Liang Vengen, najbogatiji Kinez donedavno je bio poslanik u Nacionalnom narodnom kongresu, a vrh Komunističke partije nedavno je najavio kako će on, koji je ujedno i vlasnik fabrika za proizvodnju građevinskih strojeva uskoro postati i član Centralnog komiteta.

Časopis Hurun primećuje trend prema kojem se najbogatijim bzinismenima daju savetodavna mesta u politici, tačnije moćna platforma u poslovnoj kulturi. Tako, 173 osobe sa Hurunove liste imaju i političke pozicije.

Najbogatiji Kinezi pokušavaju doći do službenog političkog položaja. Sve su samopouzdaniji, budući da imaju sve više zaposlenih i plaćaju sve veće poreze.

Neto vrednost najbogatijih Kineza je još daleko od one najbogatijih Amerikanaca (Gejts, Elison,...), nejednakost u raspodeli bogatstva je slična. U Kini je dohodak po glavni stanovnika 2010. godine bio 2425 dolara. U SAD-u je za istu godinu iznosio 37.527 dolara.

Biti vladin činovnik u Kini puno se više isplati nego u nekoj drugoj zemlji. Ipak, poslanici se nisu obogatili u parlamentu, do njihovog uključenja u parlament došlo je još pre deset godina, kada je bivši predsednik Kine Jang Cemin počeo uključivanti bogate poduzetnike u komunističku partiju.

Procenat milijardera u kineskom parlamentu pokazuje neugodnu spregu kapitala i komunističke partije, naglašavaju analitičari.

Troje navedenih kineskih poslanika nije se odazvalo za komentar o sastavu parlamenta. Kineski privatnici poput njih, svoje su bogatstvo izgradili na ekonomskom rastu od prosečnih deset odsto godišnje poslednjih 30 godina.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, od uvođenja slobodnog tržišta oko 300 miliona (od milijardu i 300 miliona) Kineza preskočilo je granicu siromaštva.

Najbogatiji poslanik u američkom Kongresu po nekima je Darel Isa, republikanac iz Kalifornije. Bogatstvo mu procenjuju na 700 miliona dolara. Da je on u Kini, bio bi tek 40. najbogatiji.

(D.Z.)

Video: U Brčkom položeni venci na Spomenik srpskim braniocima tog grada

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA