KAKO JE TO MOGUĆE: Srbija izvozi lekove, a nestašice kod nas?!

  • 4

Česte nestašice lekova u Srbiji poklapaju se ne tako retko s naporima farmaceutskih kuća da izvezu što više medikamenata i tako dođu do neophodnih deviza.

Izvoz lekova je u prošloj godini dostigao 250 miliona dolara, najviše u Rusiju, Nemačku, BiH i Crnu Goru. Slede Slovenija, Belgija, Italija i Alžir.

Istovremeno je uvoz bio "težak" oko 750 miliona dolara, a najviše lekova plasirano je iz Nemačke, Francuske, Mađarske i Švajcarske.

Postavlja se pitanje da li je to uticalo i u kojoj meri na nestašice i veći uvoz inostranih lekova na domaće tržište.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže tim povodom da na našem tržištu dominiraju dve fabrike lekova "Hemofarm" i "Galenika".

- "Hemofarm" više nije domaća kompanija, bez obzira na to što je njegova proizvodnja u Srbiji. Verovatno je deo strategije ove nemačke kompanije da idu na ta tržišta van granica naše zemlje. S druge strane, "Galenika" je u velikim problemima, pa na tržištu nema upravo onih lekova koje proizvodi ta fabrika. Ne proizvode sve fabrike ni sve vrste lekova, "Galenika" je najviše orijentisana na antibiotike, a "Hemofarm" na fiziološke rastvore - kaže Savić.

Ekonomista Miroslav Zdravković smatra da su nestašice lekova kod nas posledica cena koje ne odgovaraju proizvođačima i uvoznicima.

- Izvoz nije kriv za bilo kakve nestašice. Početkom 2013. podignut je udeo zdravstvenog fonda u ceni lekova i bio je ogroman skok u proizvodnji farmaceutske industrije. Kad im se ne isplati cena ne proizvode za domaće tržište, a ako mogu izvoze - kaže Zdravković.

On podseća da je nakon bankarske, farmaceutska industrija druga po snazi na planeti i ponaša se u skladu sa profitom.

- Nema lekova zbog neprofitabilne, a regulisane cene. Poskupi lek za 10 odsto i ima ga u izobilju - dodaje Zdravković.

(N. S.)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zhe

    7. februar 2014 | 18:18

    Pa bitnije su devize nego bolesno stanovnistvo!

  • dexter

    7. februar 2014 | 17:22

    Zato što se na izvozu više para uzima nego na domaćem tržištu! Prosto!

  • Kure

    7. februar 2014 | 19:41

    Pa da..nema mast u apoteci kazu nestasica..ne uvozi se vec 5 meseci..al mozete da je kupite u toj istoj apoteci jer su izgleda "prekopirali" recept..i naprave mast..i tako prodaju...i onda dobijem iritaciju..zapaljenje sluzokoze..haos((( eee...koje su to prevare....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA