SKANDAL: Prevara u Agrobanci od 200 miliona evra!
Prinudni upravnici Agrobanke Milorad Džambić i Julije Miladinović, koje je postavila Narodna banka Srbije, nakon revizije i svođenja stanja u ovoj ustanovi, utvrdili su manjak od 200 miliona evra koje su napravili dosadašnji rukovodioci, objavio je nedeljnik NIN!
Ovaj katastrofalni podatak je mnogo gori i od strahovanja najvećih pesimista među ekonomistima. Kada su evidentirani svi krediti, koje je stara uprava odobravala, a koji najverovatnije nikada neće moći da budu naplaćeni, gubici banke su se na kraju 2011. popeli na skoro 200 miliona evra.
Banka ostala nez kapitala zbog loših kredita
Dobro obavešteni sagovornici NIN-a bliski Ministarstvu finansija, Narodnoj banci i prinudnoj upravi, tvrde da je Agrobanka ostala bez kapitala, jer sav novac, koji su uplatili akcionari, nije dovoljan da se pokriju gubici zbog "loših" kredita. Ova banka je pozajmila više desetina miliona evra "Habitfarmu" koji je u stečaju, dok je još oko 50 miliona evra pozajmljeno četvorici malinara. Ove kredite verovatno neće biti moguće naplatiti.
- Taj minus veći je od profita koji je godinu dana ranije zajedno ostvarilo pet najvećih banaka u Srbiji: Inteza, Komercijalna, Rajfajzen, Unikredit i Eurobanka EFG! Ko je kriv što je od banke ostala samo ljuštura? Kako je moguće da je država, kao najveći akcionar, sa 20,5 odsto vlasničkog udela, mirno posmatrala kako banka propada, a da ni prstom nije mrdnula? Zašto na osnovu ugovora, koji je s bankom u leto 2007. potpisao Mirko Cvetković, kao ministar finansija u kabinetu premijera Vojislava Koštunice, nije prodala svojih 158.716 akcija za skoro 80 miliona evra, a trenutno na Beogradskoj berzi za iste te akcije ne može da dobije više od 3,1 milion evra? - pita beogradski nedeljnik.
U tekstu se navodi da su smenjeni članovi IO i UO Agrobanke imali na raspolaganju kartice banke, kojima su mogli da plaćaju troškove po restoranima i hotelima. Neki su ih, navodno, koristili i za plaćanje nekih drugih stvari, a sve je, umesto njih, plaćala banka.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Goran Radosavljević kaže da će neki ljudi morati da odgovore na pitanje šta se tu desilo.
- Tehnički i zakonski posmatrano, ovo nije trebalo da se desi. Dosta toga će pokazati supervizija i izveštaj prinudne uprave. Ne kažem da su država i drugi akcionari bez odgovornosti. Mogli su da se više interesuju za poslovanje i rezultate banke, ali predstavnik države u UO mogao je da zaključuje samo na osnovu izveštaja IO, revizora i NBS, a svi oni su doskoro pokazivali da banka posluje dobro - ističe Radosavljević.
On navodi da država nema dovoljno novca da spasi Agrobanku, "čak i da želi".
- Vladin Program mera za očuvanje finansijske stabilnosti bankarskog sektora predviđa da se u ovoj i narednoj godini odvoji 400 miliona evra, ali tog novca nema u budžetu i sanacija banaka će se, ako bude neophodna, rešavati emitovanjem obveznica. Mi smo, kao jedan od vlasnika, s ostalim akcionarima doneli odluku da radimo na prevazilaženju problema, bilo da banku dokapitalizuju postojeći akcionari, bilo da se traže treća lica koja su voljna da postanu njeni akcionari - napominje Radosavljević.
Šuković: Nije bilo korupcije
Smenjena uprava, pak, negira krivicu. Isto misli i Danilo Šuković, član Saveta za borbu protiv korupcije, koji je do uvođenja prinudne uprave bio i član UO Agrobanke.
- Koliko znam, IO ne snosi nikakvu odgovornost za loše rezultate banke. Mi smo se nadali da će NBS imati sluha za probleme sa starim dugovima i za tešku poziciju realnog sektora kome smo plasirali novac. Da mi je nešto mirisalo na korupciju, odmah bih podneo ostavku. Uvek sam insistirao da sve bude čisto i transparentno- rekao je Šuković.
(Telegraf.rs / NIN)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Mogu oni da se frljaju sa milionima
Podelite komentar