Hrvati i Crnogorci kraljevi depresije!
Da depresija u Crnoj Gori uzima maha potvrđuju podaci nadležnih, prema kojima gotovo svaki treći pacijent zatraži pomoć lekara zbog poremećaja raspoloženja, a stručnjaci upozoravaju da će ta bolest 2030. godine biti četvrti uzrok smrtnosti u toj državi.
Građani, kako prenosi Radio televizija Crne Gore, sve više pate zbog ekonomske krize, koja im je praktično "ukrala" osmehe sa lica. Depresija je drugi najveći uzrok nesposobnosti u svetu, odmah posle bola u leđima.
U studiji, objavljenoj krajem prošle godine u časopisu "PLOS Medicine", stanovništvo Hrvatske i Holandije je najdepresivnije u Evropi, gde više od sedam odsto ljudi pati od te psihičke bolesti. Nešto slabije "najtmurnijim mislima" ugroženi su Švajcarci, Crnogorci, Skandinavci i žitelji bivših sovjetskih republika.
Što se ostalih bivših jugoslovenskih republika tiče, sa manje od četiri odsto depresivnih, Bosanci su najveseliji, a Slovenci su u istoj grupi kao i Srbi. Makedonci se nalaze na granici da imaju ozbiljnih psihičkih problema. Koliki je zaista problem ova bolest pouzdano se ne zna, jer crnogorske zdravstvene ustanove ne raspolažu preciznim podacima o broju obolelih od depresije.
Iz Institita za javno zdravlje, na čijem je čelu Boban Mugoša, "Vikend novinama" su naveli da je za utvrđivanje broja obolelih od bolesti iz grupe duševni i poremećaji ponašanja na godišnjem nivou neophodno vođenje podataka putem registara bolesti.
U Crnoj Gori, kao i u okruženju, upozorava za taj list neuropsihijatar Marina Roganović, depresivnost je jako izražena.
- Depresija je bolest koja se leči. Rizični faktori za nastanak bolesti mogu biti razdor u porodici, veoma često finansijske i profesionalne poteškoće. Jako je izražena depresivnost kod osoba koje su ostale bez posla ili su u teškoj finansijskoj situaciji, kao i zbog gubitka voljene osobe. Depresija može da bude neurotična i psihotična - objašnjava Roganovićeva.
Prema njenim rečima, postoji i sezonska depresija, pa je tokom zime više depresivnih nego u ostalim godišnjim dobima, jer nema dovoljno svetlosti. Statistika ukazuje na to da više od pet odsto populacije pati od depresije na Bliskom istoku, u Severnoj Africi, podsaharskoj Africi, istočnoj Evropi i na Karibima.
Najniža stopa zabeležena je u istočnoj Aziji, Australiji, Novom Zelandu i jugoistočnoj Aziji, a kada je reč o pojedinačnim zemljama, najviše slučajeva depresije javlja se u Avganistanu, a najmanje u Japanu.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Predsednik Vučić se porukom obratio naciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hrvat
Ja uvijek tvrdim da marihuana mora da bude legalizirana na Balkanu....od ispiranja mozgova tokom proslih 20 godina...narodi su te pukli te skrenuli...
Podelite komentar
Jadranka
Zorice parama mozes kupiti sve ,ali pamet nikada.
Podelite komentar
Stam
Ljudi, okrenimo se bogu, samo tu je spas. Molitva, pokajanje, pricest i post je nepokolebljivi lek za depresiju, i ne samo to, nego i za sve ostale bolesti... da se pridrzavamo ovoga, ne bi nikada i upali u ocajanje, vec bi uzivali u svakom mogucem trenutku. Nemojmo traziti utehu u kafani, picu i drogama. Trcite, vezbajte, pijte sto vise vode, druzite se sa pozitivnim osobama, batalite preteran internet, novine, sve sto nam servira lose vesti. Posvetite se porodici!
Podelite komentar