Novinari među najlošije plaćenima u Srbiji
Novinarstvo je među najlošije plaćenim zanimanjima, a situacija u privatnim medijima je "katastrofalna", saglasni su čelnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Sindikata novinara Srbije.
Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović kaže da u Srbiji ima oko 1300 registrovanih medija, što je prevelik broj za ovdašnje tržište, te da veliki broj medija na ovakvom tržištu nužno podrazumeva niske plate i nestabilan položaj zaposlenih.
- Još važnije je što to stvara osećaj nesigurnosti zaposlenih, pa kao posledicu imamo autocenzuru koja je obeležila 2013. godinu - rekao je Obradović Tanjugu.
- Tamo gde postoje sindikati znamo da ima kašnjenja u isplati zarada, a u privatnim medijima gde nema sindikata, a takvih slučajeva ima, novinari rade i na crno - zarade im se isplaćuju na ruke ili pola na ruke, pola na račun - objašnjava predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa.
U medijima u unutrašnjosti, navela je, zarade su manje od minimalca, a prema nezvaničnim informacijama ima slučajeva da se u velikom broju privatnih medija u Beogradu zarade ne isplaćuju redovno, kaže Čabarkapa.
Ona je dodala i da neki mediji ne ulaćuju ni doprinose svojim zaposlenima. To, međutim, kaže, nije moguće dokazati jer Sindikat novinara Srbije nema prava da prikuplja informacije o tome, osim u onim gde imaju svoje članštvo.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maka
Kakvi su dobro su plaćeni.
Podelite komentar
Eto ja
Zao mi je pravih novinara i istrazivaca. Ali nazalost sve je vise onih koji tvit poznate licnosti predstavlja kao udarnu vest...
Podelite komentar
Sandra
Cenzura, lose plate, nesigurnost...sjajni parametri za 'slobodu stampe'...
Podelite komentar