Da li će roditelji plaćati kazne zbog njihove nasilne dece?

  • 16

Upadi motorima u učionice, maltretiranje vršnjaka, vređanje, psovanje, a neretko i fizičko obračunavanje s nastavnicima sve su češća pojava u srpskim školama. Svakim danom sve je veći broj maloletnika koji sebi daje za pravo da u školskim klupama ispoljava razne oblike nasilja. Škole, na žalost, postaju opasna mesta, a profesori počinju da se povlače pred mladim buntovnicima.

Ovakvu situaciju, svima dobro znanu, rešila je da promeni Nataša G. koja je pokrenula peticiju "Uvođenje kaznenih mera roditeljima". Ona se zalaže za to da roditelji nasilne dece budu kažnjeni novčano.

"Ovom peticijom ukazalo bi se na neophodnost potrebe za drastičnijim merama zaštite i popravljanja oskrnavljenog edukativnog sistema. Uvođenje kazneno-novčanih mera roditeljima nasilne dece, bilo da je verbalno, bilo da je fizičko nasilje u pitanju (od minimum 1.500 dinara, u zavisnosti od stepena nasilja). Kad se udari gde najviše boli - po džepu, onda će se više obratiti pažnja na vaspitanje.

Radi bezbednosti dece i nastavnika po školama nasilni počinioci moraju da se kazne, kazne moraju biti oštrije, inače niko od nas sutra neće biti bezbedan - ta deca nisu samo u školama, a sutra će porasti. Kao maloletna lica pred zakonom nisu toliko odgovorni, ali njihovi roditelji ili staratelji jesu. Ovakvim zakonom će ozbiljnije obratiti pažnju na ponašanje svoje dece", kaže se u tekstu ove peticije.

Peticija za sada ima 1.163 komentara, a broj potpisa iz dana u dan raste. Veliki broj roditelja podržao je ovu ideju podsećajući na brojne primere školskog nasilja.

Nataša G. koja je pokretač ove peticije kaže da ju je na ovaj čin navelo "bahato ponašanje dece koja ili rečima ili delima povređuju druge, nepoštovanje roditelja te dece i njihova nezainteresovanost da bilo šta promene, da preuzmu odgovorost. Navelo me nasilje na ulicama, jer ta ista deca izađu n aulice, ta ista deca odrastu... a pri svemu tome smatram da osnovno vaspitanje polazi iz kuće".

S druge strane, o tome da li su samo deca kriva ili veliku ulogu imaju propusti u vaspitanju, stručnjaci imaju različito mišljenje.

Direktor srednje medicinske škole Dositej Obradović iz Novog Sada Niko Mrđin smatra da okriviti roditelje za svako maloletničko nasilje nije najpametnije rešenje.

- Ne znam koliko roditelji mogu da budu odgovorni. Kućno vaspitanje je uvek bitno, ali ne možemo zanemariti uticaj okoline. Apslutno kriviti roditelje u startu nije mnogo pametno rešenje, mnogo bolje bi bilo kada bi roditelji više sarađivali s nastavnicima. Preventiva je svakako bolja - kaže Mrđin.

Psiholog Aleksandra Janković, pak, ovu građansku peticiju aposlutno podržava i veruje da bi se nasilje u školama znatno smanjilo kada bi roditelji bili kažnjavani.

- To je sjajna ideja, jer čim je reč o maloletničkoj delikvenciji, deca ne odgovaraju dok ne napune 18 godina. Ne znam koliko bi dobro bilo samo novčano kažnjavanje, ali svakako da bi kazna u vidu nekog društveno-korisnog rada bila dobra ideja. Takođe, smatram da mladi ljudi treba da se suoče s tim šta su posledice nasilja. Ako su učestvovali u nekoj tuči, treba da vide šta nasilje sve može da napravi, pa da provedu neko vreme na ortopediji ili u nekoj bolnici, recimo - smatra Jankovićeva.

Ona zaključuje da je ideja da i roditelji snose deo odgovornosti za vršnjačko nasilje sjajna, "jer se na taj način lopta vraća tamo odakle je  i pošla."

Iako svaka škola ima svoj pravilnik o ponašanju učenika, kažnjavanje samo na nivou škole očigledno ne daje željene rezultate.

(M. B.)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kosta

    20. februar 2014 | 08:28

    Sto pre uvesti ovu meru potpuno podrzavam...

  • ap0calypto

    20. februar 2014 | 08:39

    ako ne znaju da nauce decu, ili ne zele, kako da se ponasaju. naravno da treba

  • Goran

    20. februar 2014 | 08:32

    Da donekle su roditelji krivi a šta nam država radi? Televizija puna nasilnih programa ! Dečije emisije skoro i da ne postoje a i koje postoje nema blage veze .strašno,neznam nemoze čovek u ovakvom sistemu biti puno pametan

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA