Doček pravoslavne Nove godine širom Srbije, ali ne i u Beogradu
U Srbiji se sutra uveče dočekuje Nova godina po Julijanskom kalendaru, a proslave na trgovima su, prema najavama, organizovane u više gradova, ali ne i u Beogradu.
Pravoslavna Nova godina biće dočekana u restoranima, klubovima i kafanama, kao i vatrometom iznad Hrama svetog Save. Starešina Hrama Svetog Save Radivoje Panić rekao je Tanjugu da će sutra, u 23.30, u tom Hramu biti održano blagodarenje za prošlu i moleban za iduću godinu. On je istakao i da će u ponoć početak Nove godine, tradicionalno, biti obeležen vatrometom i crkvenim zvonima sa Hrama.
- Grad Beograd će sutra pokloniti najmlađima program radi obeležavanja pravoslavne Nove godine. Proslava će se održati na platou ispred Skupštine grada, od 14 do 20 časova - izjavila je Tanjugu pomoćnica gradskog sekretara za privredu, Tijana Maljković i dodala da su za manifestaciju koju će otvoriti Siniša Mali, odvojena skromna novčana sredstva, ali da je sadržaj veoma bogat i raznovrstan.
Program obuhvata nastup dečjih horova, dečijeg rokenrol benda, klovnova, animatora, srpskih vitezova, kao i glavnu dečju predstavu u 17 časova "Sportakus spasava sport u Srbiji".
Grad Novi Sad će organizovati doček Nove godine po Julijanskom kalendaru na centralnom gradskom trgu, a u programu će nastupiti Željko Joksimović, Nataša Bekvalac, Jelena Tomašević i Nikola Rokvić. Ana Kokić i Željko Šašić pevaće za "srpsku" Novu godinu u Zaječaru, a u Čačku Dženan Lončarevcih i trubači. Grad Čačak organizuje i ove godine kulturno zabavni program za doček pravoslavne Nove godine, a novina je da će sutra uveče nekoliko minuta pre ponoći sveštenici čačanske crkve služiti moleban.
Doček pravoslavne godine biće organizovan i u Jagodini, Gornjem Milanovcu, Čajetini, Arilju i Ivanjici, dok Ljig, Priboj i Nova Varoš kako je rečeno, zbog štednje ove godine ne organizuju doček.
- Podelili smo 1.200 paketića za mališane iz seoskih sredina i prigradskih naselja, a sutra nećemo imati nikakvih proslava zbog sveukupne ekonomske situacije u kojoj se nalazimo - kazao je prvi čovek opštine Priboj, Lazar Rvović.
Načelnik odeljenja za proučavanje narodne kulture Etnografskog muzeja u Beogradu, Vesna Marjanović, objasnila je da se 14. januara, po novom kalendaru, slavi Sveti Vasilije, u narodu poznat kao mali Božić.
- Srpska, ruska, jermenska, svetogorska pravoslavna crkva i dalje Novu godinu, 1. januar, slave po starom Julijanskom kalendaru. Nova godina se po starom kalendaru u Srbiji obeležava onako kako se obeležava i Božić, jer je narod, društvo, bilo vezano za prirodu i imanje i ritualima orjentisano na dočekivanje Nove godine, odnosno, novog leta i vegetacije. U narodu ćete i danas, pogotovo u selima, čuti da kažu da čekaju mali Božić - rekla je Marjanović.
Prema njenim rečima, u prošlosti, u vreme kada priroda miruje, bile su pojačane religijske aktivnosti pa su svi sitni rituali koje je narod primenjivao na Badnji dan i Božić sprovođeni i 13, odnosno 14. januara po novom kalendaru.
Ona je istakla da su pojedina pravoslavna društva - Bugari, Rumuni, Grci prešli na reformisani Julijanski kalendar i da fiksne praznike, kao što je Božić, slave po novom, a sve što je vezano za Uskrs i pokretne praznike po starom kalandaru. Marjanović je podsetila i da je stari kalendar usvojen pred novu eru, kao i da ga je usvojio Gaj Julije Cezar koji je i po prvi put uveo 12 meseci.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pedja
Sram da nas bude.Sram sto se ne pobunimo.
Podelite komentar
nenad73
Pa Beograd nije srpski...nego evropski.
Podelite komentar
Dobronameran
Štede pare za izbore. Sramota!
Podelite komentar