DEL BOJ I RODNI IZ PROKUPLJA: Englezi su nam preoteli slavu!
Kultra engleska serija "Mućke" bez problema može se snimiti i u prokupačkom selu Nova Božurna, jer u njemu žive braća Slavko ( 75) i Miodrag ( 64) Troter, koji neodoljovo podsećaju na Del Boja i Rodnija iz ove humorističke serije.
U šali često kažu da su im Englezi preoteli slavu i da su prema njima osmislili "Mućke" . Ne samo da nose prezime poznatih junaka, već i liče na njih. Slavko Troter je pljunuti Derek Troter: niži je, puniji, otvoreniji, uvek raspoložen za priču i druženje, stalno ima neku "žvaku". Kao nekadašnjeg načelnika prokupačkog SUP-a, svi ga u ovoj sredini poznaju.
Miodrag je, visok i mršav, kao i Rodni. Poprilično je povučen, reklo bi se stidljiv, i rado prepušta bratu da vodi glavnu reč. Doduše, ne mućkaju na poslu, ali umeju da "začine" sve što urade. Kako nam je ispričao Slavko, njihov pokojni stric Stefan uvek je dobro znao da iskarikira realnost, pa su ga svi povezivali sa Del Bojem. Na jednoj svadbi čitao je spisak poklona. Sve je tako "kitio", da je na kraju i najobičniji tiganj predstavio kao najvredniji poklon. Tu sklonost nasledio je i Slavko, koji uvek ume da oraspoloži.
On i Miodrag potiču od Antonjija, Stefanovog rođenog brata. Njihove kuće u Novoj Božurni su uvek ispunjene smehom, gostima i otvorene za sve.
- Troteri su italijanska porodica koja se na ovom prostoru naselila 1881. godine. Došli smo iz Rumunije, gde su se prvo iz Italije trbuhom za kruhom naši preci nastanili. Tek pre par godina saznali smo da smo se u Italiji prezivali Batist - počinje svoju priču Slavko.
On dodaje da su se u Novu Božurnu pored Trotera doselile još dve italijanske porodice: Noro i Dakorte, ali su se posle nekog vremena vratile.
- Mi smo ostali i raširili se po Srbiji. Trenutno u Novoj Božurni ima šest Troter porodica koje žive, a ostali su u Prokuplju i ostalim gradovima po Srbiji. Ukupno je u Srbiji 100 porodica Troter - naglašava Slavko.
On podseća da njihovo prezime na engleskom znači svetski putnik, a na francuskom trčati, juriti, što mnogo govori i o samoj porodici. Pričajući o svojim precima, Slavko objašnjava da Troteri nikada nisu vodili računa o verskim razlikama i nacionalnoj pripadnosti. Jeli su sve što im se sviđalo, bez obzira na to o kojoj kuhinji je reč, a slave i katoličke i pravoslavne praznike.
- Tako je i danas. Moj sin Ivica kršten je u prokupačkoj pravoslavnoj crkvi Sveti Prokopije i za krsnu slavu uzeo je Svetog Stefana, jer se tako zvao moj pokojni otac. Proslavljamo je u ovoj kući. Slavimo i seoske litije, drugi dan Svete Trojice. U našoj kući obeležavamo i katolički Božić i Vaskrs - objašnjava Slavko.
Od 80 metana sela, čak 50 nose prezime Troter, pa je ovo najpoznatija porodica u selu. Ipak u Novoj Božurni su se nastanili i Slovaci, Srbi, Crnogorci i Romi. Bez obzira na razlike, svi u selu žive kao jedna duša, koja praznuje sve i poštuje različitost.
(B. R.)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CZBG
nema veze s'vezon
Podelite komentar
Lingvist
Što je babi milo, to joj se i snilo... Ostarili ljudi pa pričaju koješta. Nema nikakvog osnova prevoditi italijansku reč kao englesku. Ranije su porodice imale nadimke, koji su postali prezimena, a dobijali su ih po raznim osnovama - bilo po nekoj ličnoj karakteristici ili na osnovu onoga po čemu su poznati. Italijanski troter (Trottatore Italiano) je krajem 19. veka bila najpoznatija kasačka rasa konja. Trottatore ili njegov sinonim Zampone znači kasač... Italijanski kasač se smatra jednim od najboljih kasača na svetu.
Podelite komentar