RAVNOGORAC: Patrijarh Irinej za Božić citirao čuveni četnički poklič!
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej u Božićnoj poslanici citirao je stari narodni poklič: "Za krst časni i slobodu zlatnu" koji je proslavio četnički pokret Dragoljuba Draže Mihailovića u Drugom svetskom ratu i čije su reči bile krilatica borbe Ravnogoraca!
Poglavar Srpske pravoslavne crkve naglasio je u poslanici da na Kosovu i Metohiji stradanja i nepravda ne prestaju, da vekovima traju pokušaji da se ono otme, ali i poručio Srbima koji tamo žive da nisu sami i zaboravljeni, već da je s njima ceo srpski rod i sav pravdoljubivi svet.
"U ove radosne praznične dane molitveno se sećamo stradanja našeg raspetog i zavetnog Kosova i Metohije, kolevke naše narodne duše i naših najplemenitijih osećanja. Molimo se Bogomladencu Hristu da bude volja Božja sa našim Kosovom i Metohijom. Branili su Kosovo i Metohiju od Turaka Osmanlija 1389. godine braća Jugovići i stari Jug Bogdan, a oslobodili su ga novi Jugovići, junaci koje su rodile čestite majke Srpkinje, koje su sebe žrtvovale i posvetile rađanju sinova i kćeri za sveto srpsko Kosovo i Metohiju, za krst časni i slobodu zlatnu. Naše Kosovo i Metohija su strašno mesto postojanja jer na njemu stradanja ne prestaju, a nepravda se iz dana u dan uvećava. Nemir i nasilje vladaju Kosovom i Metohijom. Decenijama i vekovima otimaju tu pokrajinu, istorijsku Staru Srbiju iz naših nedara, iz našeg bića", naveo je patrijarh Irinej u svojoj poruci vernicima za najradosniji hrišćanski praznik.
Treba istaći da se poklič "Za krst časni i slobodu zlatnu" odomaćio u Srba još od vremena vladavine cara Dušana, kada je, prema istorijskim podacima, ovaj slogan prvi put iskorišćen, a ilustrovao je tadašnji srebrni krst sa četiri zlatna ognjila.
Kroz istoriju se ovaj poklič pretvorio u večni srpski princip i ideal kojeg su koristile mnoge srpske vojske kroz istoriju, ali je najviše korišćen i "eksploatisan" u četničkom pokretu za vreme Drugog svetskog rata, kada je na njegovom čelu stajao Dragoljub Draža Mihailović.
Prema četničkim, a kasnije i ravnogorskim tvrdnjama, ovaj slogan znači poziv na borbu za sve hrišćanske vrednosti.
Vladika Nikolaj Velimirović u svojim besedama obrazložio je značenje krilatice "Za krst časni i slobodu zlatnu" kao nužnu zvezdu vodilju svakog Srbina:
"Ko se ogreši o časni krst, ogrešio se o slobodu, i obratno, ko se ogreši o slobodu ogrešio se i o krst sveti".
* Četnička doktrina, tačnije član 5. Pravila službe Četničkog pokreta, pominje ovu krilaticu:
1. Četnik je borac, junak i na bojnom polju i van njega, on je i domaćin, komšija, džentlmen, dobri samarićanin.
2. Četnik nije pojedinac ili ime, već kroz njega govore Kosovski junaci, hajduci i uskoci, ratnici i stradalnici za Krst Časni i Slobodu Zlatnu.
3. Četnik ne pristaje na kompromise, mita i lepe reči, već je stamen kao stena koju je nemoguće pomeriti i načiniti drugačijom nego što jeste.
4. Četnik ne moli, četnik zahteva i sve je podređeno izvršenju akcije, a čast i Vera Pravoslavna ne dopuštaju da se zloupotrebi ova ratnička moć.
5. Četnik nikada ne okreće leđa neprijatelju. Lepše je poginuti časno, nego kao kukavica sa metkom u leđima.
6. Četnik ne ostavlja nikada braću svoju na bojnom polju, makar to značilo i njegovu sigurnu smrt.
7. Četnik se smeje smrti. Smrt je samo trenutak i ništa tu nije strašno, ono što je zaista strašno je živeti ceo život kao kukavica.
8. Četnik izdaju nikada ne prašta i ne zaboravlja. Koliko je opasan u borbi, još je opasniji u osveti.
(D. Z.)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivko
Aj ne preterujte to je stari poklič, nebitno ko ga je koristio. Nije da su ga četnici patentirali.
Podelite komentar
Dragan RS
Crknite komunisti...Sve sto je za Srpstvo je dobro! a cetnistvo je dio toga...za Krst casni i Slobodu zlatnu
Podelite komentar
Nešo
Svašta , pa zar nije logicnije reci da je citirao Dušanov a ne Dražin poklič , ccccc ..
Podelite komentar