SLABO SE RAZVIJAMO: Ni roboti neće među Srbe!

  • 2

Roboti su u Srbiji zagospodarili samo u kragujevačkoj fabrici "Fijat“, gde ih ima skoro deset puta više nego u svim ostalim pogonima u Srbiji zajedno. Osim u Šumadiji, ove pametne mašine rade i u preduzeću "Izolir“ iz Zrenjanina, gde seku i zavaruju cevi koje se koriste u toplovodima. Robot u "Metalcu“ u Gornjem Milanovcu polira emajlirano posuđe, a njegov "kolega“ u ciglani u Inđiji slaže suve blokove na vagon, dok drugi skida pečene blokove sa vagona i postavlja na paletu.

U fabrici bilijarskih stolova i poker-aparata iz Vojke dva robota zavaruju kućišta za poker-aparate, a u Vrbasu robot pakuje šećer na paletu.

- Srbija nema nikakve statističke podatke o broju instalisanih i operativnih industrijskih robota, a Svetska asocijacija za robotiku IFR nas nema na svojoj mapi. Ukoliko se izuzme "Fijat", industrijska primena robota u Srbiji je najintenzivnija u domenu paletizacije i pakovanja. U mnogim oblastima jednostavno nema robota, jer su tehnološki profil naše industrije i njena otvorenost za nove tehnologije izuzetno nepovoljni - priča profesor Petar B. Petrović, sa Mašinskog fakulteta u Beogradu.

On napominje da je primena robota u montaži mobilnih telefona, računara i automobila izuzetno produktivna, jer su ove savremene mašine ekstremno brze, precizne, neumorne, i poseduju osobinu da jednom podešen proces proizvodnje stabilno održavaju, bez ikakvih promena u kvalitetu.

Ljubiša Obradović, sekretar Udruženja metalske industrije Privredne komore Srbije, smatra da je najveći problem naše industrije mašinski park, koji je u proseku star 40 godina, kao i tehnologije koje datiraju od pre dve decenije.

- Ako smo pet generacija iza ostatka sveta, onda su naša produktivnost, ekonomičnost i rentabilnost ispod svakog mogućeg nivoa. Teško u tim uslovima možemo dostići konkurentnost naših proizvoda. Mi to, nažalost, postižemo malim platama, čime se, opet nažalost, ponosimo, umesto da razvijamo nove tehnologije.

(Telegraf.rs/ Izvor: Večernje novosti)

Video: Eparhija zabrinuta zbog provokacija kod manastira Banjska, traži zaštitu svetinja i mira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zveki

    23. decembar 2013 | 00:04

    Ni roboti ne rade vise za sto dinara po satu,,,bravo roboti...

  • Sajber kurajber

    23. decembar 2013 | 06:53

    Skupo im je odrzavanje..a ovako milion nezaposlenih koje ne odrzavaj,nego samo zamene...a onog potrosenog odbace.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA