RAZVODE SE I PRED BOGOM: Sve više Nišlija pred crkvenim sudom

  • 1

Crkvenom sudu niške eparhije od početka ove godine stiglo je čak sedamdeset pet zahteva nezadovoljnih supružnika, koji su zatražili raskid svog bračnog zaveta skopljenog u skladu sa pravoslavnim kanonima.

Razlog što se traži razvod i pred Bogom najčešće je namera da se ponovo sklopi crkveni brak, ali sa drugim partnerom. Međutim, za razliku od građanskih sudova, koji prihvataju sporazumni razvod, crkveni sud traži krivca za raskid bračne zajednice kojem preti i kazna, što je razdvojio ono što je Bog spojio.

Sekretar Crkenog suda Aleksandar Đorđev ističe da sveštenici uvek prvo pokušavaju da pomire zavađene strane, ali priznaje da im to ne ide od ruke.

- Procedura je takva da se par koji želi da se rastane, obraća svom svešteniku. Dužnost nam je da pokušamo da supružnike navedemo da se predomisle, ali oni obično ne odustaju od namere, jer se nama obraćaju po pravilu, kada već prestanu da zajedno žive. Odluku o razvodu donosi tročlano veće Crkvenog suda, a presudu potpisuje predsednik. Tom odlukom se utvrđuje i ko je krivac za prestanak braka. Najčešće su to oba supružnika, ali imali smo slučajeva gde je jedan oglašen krivim za razvod zbog preljube ili napuštanja bračne zajednice - objašnjava Đorđev.

Krivcu za raskid braka sleduje epitemija, odnosno crkvena kazna. Međutim, Đorđev ističe da se ona retko izriče.

- Epitemija, koja najčešće podrazumeva vremensku zabranu pričešća, ima svrhu kod ljudi koji žive po crkvenim propisima, što je ređi slučaj. Zato je kazna koju krivac dobija za razvod, zabrana sklapanja braka bez blagoslova episkopa – kaže sekretar Crkvenog suda.

Prilikom donošenja odluke o razvodima, Crkveni sud postupa po Bračnim pravilima koje je Sveti Arhijerjski sabor usvojio 1933. godine. Bračna pravila regulišu i sklapanje i razvod braka, a kao razlog za rastavu potenciraju preljubu. Kada je u pitanju ovaj brakorazvodni uzrok, postoji razlika između sveštenih lica i ostalog stanovništva. Predviđeno je da, ukoliko neko nakon saznanja za preljubu nastavi da polno opšti sa partnerom, se smatra da mu je preljuba oproštena. Međutim, kada su u pitanju sveštena lica, ona moraju odmah da pokrenu brakorazvodni postupak, pod pretnjom crkvene kazne.

Naknada za crkveni razvod je 900 dinara, osim kada jedan supružnik nije dostupan crkvenim organima. U toj situaciji objavljuje oglas u Službenom glasniku patrijaršije kojim se to lice obaveštava o postupku pred Crkvenim sudom. U tom slučaju troškovi se povećavaju na 2.900 dinara.

(D. K.)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sokobanjac

    17. decembar 2013 | 23:27

    STO BOG SASTAVI COVEK NE RAZSTAVI! Nemam vise sta da kazem osim Nisvijee batee :))

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA