Đukić Dejanović: Neće imati ko da nas leči
Srbiji preti opasnost da neće imati ko da leči građane, izjavila je ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović, upozoravajući da u Srbiji ima dovoljno lekara, ali da je najstručniji kadar star.
- U bolnici u Pomoravlju prosečna starost lekara je 55 godina. To me plaši. Specijalizacije traju pet godina, ali hirurgu, recimo, treba još toliko da bi bio suveren u sali - rekla je ministarka zdravlja "Večernjim novostima". Ona objašnjava da je to posledica ranijih loših odluka da se ne dodeljuju specijalizacije.
Upravo zato, kako kaže, najveći deo novca, od 25 miliona evra ušteđenih na centralizovanim nabavkama lekova, sanitetskog i laboratorijskog materijala za domove zdravlja i bolnice, treba uložiti u podmlađivanje kadra.
- Imamo kadrovski plan i nema nikakve zabrane da se on realizuje. Loše je to što je u zdravstvu puno nemedicinskog kadra. U velikom broju zdravstvenih ustanova je to 20, čak i 30 odsto ukupno zaposlenih, a standard je 10 odsto. Naša instrukcija direktorima je jasna: da smanjuju administraciju - rekla je Đukić Dejanović.
Na podsećanje beogradskog dnevnika da je od početka godine 800 doktora zatražilo sertifikate s kojima konkurišu za posao u inostranstvu, ministarka je rekla da je "zbog toga, blago rečeno, tužna".
- Kad počne ekonomski razvoj i kad veći broj ljudi bude izdvajao doprinose za zdravstvo, mogli bismo i mimo standarda da uposlimo lekare i sestre - predložila je ona.
Na pitanje kako ocenjuje to što je zdravstvo Srbije, drugu godinu zaredom, prema "Juropijan helt konzjumer indeksu" zauzelo poslednje, 35. mesto u Evropi, Đukić Dejanović je odgovorila da "naši lekari ne leče lošije od kolega u EU i zemljama regiona" i da "naše procedure nisu lošije", veće je problem u tome što "jednostavno imamo manje novca".
- Popravilo se nešto u pogledu brzine dolaska do izabranog lekara, razvija se svest stanovništva da treba raditi na zdravlju dok smo zdravi, popravlja se i odnos prema vakcinaciji... Ali znam da je mnogo problema još nerešeno - dodala je ona.
Ministarka zdravlja je ujedno upozorila da je "dug za zdravstvene doprinose trenutno 93,47 milijardi, od kojih su 52 milijarde nenaplative" i da će "država morati da koristi i drastične instrumente da bi se povećala naplata doprinosa".
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srb Cop
Naravno da nece. Svi mladi lekari uce nemacki i idu odavde posto je ovde veca verovatnoca da te pogodi govno iz aviona nego da nadjes posao. Zaposljavaju se samo doktorska deca koja su i fax zavrsila preko veze. Znanje im je 0! Zato i ne cudi sto se u poslednje vreme sve vise lekarskih greski zavrsava smrtnim ishodom. Sramota!
Podelite komentar
Ljiljana
Г-ђо Дејановић, ако се не варам и ви сте били у пређашњој Влади
Podelite komentar
nidzi
Pružite šansu mladima i onima koji su završili školu, i koji stvarno to žele da rade, i onda će imati ko da nas leci. Nije ni čudo sto svi konkurisu za inostranstvo kad im ovde svaki cv za posao završi u kanti !!!
Podelite komentar