U 45.000 firmi u Srbiji radi jedan ili nijedan radnik!
Od 92.157 firmi koje su predale završni račun, čak 24.370 nema nijednog zaposlenog, a nešto manje ima samo jednog kome se isplaćuje zarada.
Ova praksa nije neuobičajena, pa čak ni protivzakonita.
Najviše preduzeća bez ijednog zaposlenog poslovalo je u sektoru trgovine na veliko i malo, sledi prerađivačka industrija, pa stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti.
Oni koji posluju legalno, s nestrpljenjem iščekuju formiranje registra diskvalifikovanih lica, na osnovu koga će moći da se zabrani osnivanje novih firmi svakome ko je već upropastio bar jednu.
U Srbiji nikada nije bilo lakše osnovati preduzeće, jer registracija društva s ograničenom odgovornošću košta svega 100 dinara. Međutim, Zvonko Obradović, direktor Agencije za privredne registre, ističe da fantomska firma ne nastaje registracijom.
- Fantomska firma nastaje načinom poslovanja koje podrazumeva volju za kršenje zakona i izbegavanje plaćanja obaveza državi i poveriocima. Na ovom planu su veoma opasne kompanije, takozvani perači novca, gde se procenjuje da se oko pet odsto svetskog bruto društvenog proizvoda realizuje kroz nelegalne tokove novca.
(Telegraf.rs/ Izvor: Večernje novosti)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ljiljana
Ако фантомска фирма не настаје регистрацијом, како онда настаје? Како послује кад није регистрована? Регистрована а без запослених? Да ли Агенција онда ишта контролише?
Podelite komentar
kao i obicno
Ovaj direktor lupeta o teoriji koju niko ziv ne moze ili nece da proverava u praksi i gubi nepotrebno vreme! Od trenutka registracije, OBAVEZAN si da postujes zakon i radis po njemu! To je jedino vazno!
Podelite komentar