DAN REPUBLIKE: Sinonim za svinjokolj, sećanje na bivšu državu i pionirske marame! (FOTO) (VIDEO)
Iako zvanično već 21 godinu ne slavimo Dan republike, većina stanovnika dovoljno starih u Srbiji se sa radošću seća vremena kada se slavio ovaj praznik. Poslednji put u Srbiji je obeležen 2001. godine. Ukinula ga je Savezna skupština krajem 2002. godine.
Dan republike se slavio u znak sećanja na 29. novembar 1943. godine, kada je održano Drugo zasedanje Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije, u Jajcu, u Bosni i Hercegovini.
Podsetimo, na zasedanju, u lokalnom Domu kulture, bilo je prisutno 142 delegata iz svih krajeva buduće zemlje. Predsedavao je predratni predsednik skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca doktor Ivan Ribar. Odluke Drugog zasedanja AVNOJ-a pročitane su nešto pred ponoć 29. novembra, pa je taj datum uzet kao datum njihovog donošenja. AVNOJ je konstituisan u zakonodavno i izvršno predstavničko telo Jugoslavije.
Posle završetka rata, prema uvedenom Zakonu o državnim praznicima, Dan republike se proslavljao sa dva neradna dana, uz svečane akademije i počasne plotune, a 1964. ustanovljena je i nagrada AVNOJ-a. Neretko bi se padao i za dane oko vikenda, tako da bi se produžavao na još dan ili dva.
Većina stanovnika tadašnje SFRJ koristila je ovaj praznik da bi se družila, odmarala, a pripremale bi se i poslednje ture zimnice. Ipak, ovaj datum je postao sinonim za svinjokolj, i spremanje raznih đakonija od svinjskog mesa.
U zavisnosti od pijačnog dana, stočne pijace bi za ovaj praznik bile prepune, i svi bi pokušavali da dođu do što boljeg primerka utovljene svinje. Nakon plaćanja, nesrećna životinja bi bila odvezena u dvorište kupca, gde bi provela poslednje sate svog života. U njemu bi po pravilu radili svi ukućani, i svi bi u porodici imali neka zaduženja. Kuvala bi se voda, oštrili noževi, a iz kuće iznosilo posuđe i stolovi koji su služili za tranžiranje svinje.
U zavisnosti od kraja i predela, svinja bi se ubijala na nekoliko načina, ali epilog bi bio uvek isti. Neposredno pred sam čin, deca bi se terala u kuću kako ne bi gledala sve to, a "majstor" bi na brzinu obavio svoj posao. Nakon toga, usledilo bi vešanje svinje i stručna obrada, koja bi trajala nekoliko časova. Svaki deo svinje bi se iskoristio, a najumešniji majstori gotovo ništa nisu bacali.
Pošto bi se svinja stručno obradila mesarskim nožem, kuvala bi se voda u velikom kazanu, topila bi se mast i spremali su se čvarci. Na drugoj strani, najkvalitetnije meso bi se pripremalo u komadima za predstojeće sušenje.
U većini domaćinstava bi se sve završavalo za jedan dan, do kasne večeri, a nakon toga bi se prelazilo na piće, pošto je bilo uobičajeno da se u kući okupi veći deo familije i porodičnih prijatelja i "zaliva "do zore.
U školama bi se organizovale brojne manifestacije, đaci prvaci su dobijali crvene pionirske marame, a opštepoznata je činjenica da bi tada svi nalazili novac, i bilo bi "ića i pića" u izobilju.
Glavni gradski trgovi bi bili ukrašeni zastavama SFRJ, dok bi se u fabrikama za radnike organizovali kulturno-umetnički programi.
Praznik je obeležavan svake godine postojanja bivše Jugoslavije i predstavlja jedan od najlepših sećanja za sve one koji su živeli u njoj. Nažalost, Dan republike nije preživeo krvavi rat u kome se raspala ta zemlja. Ostalo je samo sećanje.
Danas, malo domaćina kolje svinju. Jednostavnije je da se sirovo meso i pečenica kupe u hipermarketu. Zastavama se kite državne institucije i trgovi drugim povodima, a za crvene marame i pionire malo ko i zna.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Đuro tee gha gooro
Nemaš ti yugo pojma kako je to bila sređena država, a što se Srbije tiče, krivi su njeni političari koji su je doveli u ovo stanje...
Podelite komentar
Zullu
I stara kaže - jesi l normalan Dragane, zatvaraj prozore ne radi grejanje...
Podelite komentar
ban Jovan
Bas smo lose zivili??? Ja bi opet.
Podelite komentar