Guverner Šoškić: Pad dinara nije katastrofa?!
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić smatra da je zabrinutost oko nestabilnosti dinara prenaglašena?! On je u intervjuima za "Blic" i "Večernje novosti" rekao da devizne rezerve treba trošiti što racionalnije.
- Politika centralne banke je takva da devizne rezerve ne trošimo kako bismo pomogli špekulantima da iz domaćeg sistema izađu pod povoljnijim uslovima. Jasno je da u kontekstu svega što se dešava i na međunarodnom tržištu postoji zabrinutost zbog nestabilnosti domaće valute, ali ona je prenaglašena. Podsetiću, pre 15 meseci kurs je bio 107, a u subotu 109 dinara - kaže Šoškić, i dodaje:
- Važno je da se jasno razume da su nadležnosti NBS nad finansijskim sektorom i da ona nema nadležnosti nad realnim sektorom privrede, gde leže naši ključni privredni problemi – upozorava guverner.
Na pitanje koji je argument da građanin danas uzme kredit u dinarima ako je on trenutno trostruko skuplji od onog indeksiranog u evrima, Šoškić odgovara da uvek treba uzimati kredit u valuti u kojoj imamo prihode, jer je to jedini način da se izbegnu situacije u kojima promena kursa utiče na visinu mesečnih rata.
- Građane ne treba da interesuje kamatna stopa na početku kredita, već prosečna kamatna stopa tokom otplate i da li su u procesu otplate na sebe preuzeli rizik ili ne. Sa stabilizacijom inflacije na niskim nivoima i sa jačanjem dinarizacije padaće i kamatne stope u dinarima, a neće izlagati naše građane i privredu riziku promena deviznog kursa – kaže Šoškić.
Na pitanje koje bi od preporuka MMF-a sproveo da je u fotelji predsednika Vlade, on daje zanimljiv odgovor:
- Da sam premijer, podigao bih PDV. Drugi potez bio bi smanjivanje poreza na plate, treći bolja socijalna zaštita, a četvrti racionalizacija javnog sektora i smanjivanje sive ekonomije. Država i mi svi sa njom moramo da se protegnemo samo onoliko koliki nam je guber. Najvažnije je zauzdati dodatno zaduživanje i dati podsticaj za razvoj koji kreira radna mesta - poručuje guverner.
U ponedeljak srednji kurs evra iznosiće 110,19 dinara.
(Izvor: "Blic" / "Večernje novosti")
Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.