Fiskalni savet: Treba da stegnemo kaiš!
Fiskalni savet smatra da je planirani budžet za 2014. godinu neodgovarajući i da je neophodno više ušteda. Oni su ocenili da ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze javne finansije u Srbiji nalaže odlučnije mere od onih koje predviđaju Zakon o budžetu za 2014. i fiskalna strategija.
- Planirani konsolidovani defict u 2014. godini od 7,1 odsto bruto društvenog proizoda (BDP) previsok je, a još nema jasnog plana za rešavanje problema najvećih domaćih gubitaša, kao što je, recimo, Srbijagas. Među javnim preduzećima Srbijagas je ubedljivo najveći problem jer duguje više od milijardu evra, i to oko 800 miliona evra za kredite bankama i 225 miliona NIS-u - rekao je predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.
Petrović je precizirao da će vraćanje kredita Srbijagasa u 2014. koštati državu najmanje 150 miliona evra, što je ubedljivo najveća državna pomoć nekom preduzeću, čiji je iznos čak veći od izdvajanja za nauku. On je dodao i da su u narednoj godini u budžetu potrebne dodatne uštede od 0,8 do jedan odsto BDP-a, odnosno od oko 300 miliona evra.
- Građani "plaćaju ceh" za neuspešno poslovanje javnih preduzeća i državnih banaka, jer će samo u 2014. godini oni koštati budžet oko 560 miliona evra. To je više od zbirnih efekata povećanja donje stope PDV-a i solidarnog poreza, koji će doneti ukupno 300 miliona evra - rekao je on.
Kako je naglasio, kriza se može izbeći samo ako se ispune sva tri ključna uslova fiskalne konsolidacije - dodatno smanjenje deficita, uvođenje reda u javna preduzeća i državne banke, i usvajanje kredibilnog plana srednjoročnih ušteda i počinjanje reformi.
- Nema svrhe smanjivanje zarada, penzija i povećanje poreza, ako su te uštede unapred potrošene na Srbijagas, Železaru, propale banke, Galeniku... - kazao je on.
Petrović je napomenuo da će na kraju 2013. javni dug dostići 64 odsto BDP-a, da će nastaviti da raste, i u narednim godinama premašiti 70 odsto, što je vrlo opasno. Kako je dodao, smanjenje javnog duga nije moguće pre 2017, i to samo ako se deficit smanji na oko dva odsto BDP-a i obustavi ili ograniči izdavanje novih garancija za zaduživanje javnih preduzeća.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dutch
Stegnite vi svoj stoko bezrepa
Podelite komentar
Mici
Treba vas sve razjuriti a ne da mi stezemo kajis...bagro.
Podelite komentar
cvetko
Koliko smo se stegli, precvikacemo se!!!!
Podelite komentar