GDE MI TO ŽIVIMO? Zbog trudnoće, 51 žena ostala bez posla ove godine u Srbiji!
Dragana Soćanin, predsednica Udruženja "Roditelj", tvrdi da je broj žena koje su na ovaj način izgubile posao mnogo veći. Ovom udruženju dnevno se javi bar jedna trudnica koja ima ovaj ili sličan problem
Žene u Srbiji sve se teže odlučuju na trudnoću, pokazuje istraživanje Republičkog zavoda za statistiku. Jedan od razloga za ovakvo stanje jeste i opravdani strah od gubitka posla. Od početka godine do septembra Inspekciji rada se obratila 51 žena koja je radila na određeno vreme, a ostala je bez posla kad je poslodavac saznao za trudnoću.
Kako su u Ministastvu rada, zapošljavanja i socijalne politike rekli za EurAktiv, sve trudnice koje su se žalile u tom periodu vraćene su na posao po rešenju inspektora rada, a samo u jednom slučaju poslodavac je podneo žalbu na rešenje inspektora.
Dragana Soćanin, predsednica Udruženja "Roditelj", kaže da je broj žena koje su na ovaj način izgubile posao mnogo veći. Ovom udruženju dnevno se javi minimum jedna trudnica koja ima ovaj ili sličan problem.
- Svakodnevno nam se javljaju buduće mame koje traže savet kako da saopšte poslodavcu da su u drugom stanju, odnosno kada da uzmu bolovanje. Pitaju za savet do kada zbog bebe mogu da budu na poslu, a mnoge odlučuju da rade do porođaja. Ima i onih koje iz straha od otkaza kriju trudnoću dok ne postane evidentno da su u drugom stanju - objašnjava Soćanin.
Ona navodi i da je broj žena koje iz ovog razloga ostanu bez posla veliki, ali da se većina žena ne usuđuje da svog poslodavca prijavi inspekciji.
- Mnoge žene ovakve slučajeve ne prijavljuju iz straha, jer ne znaju svoja prava. Drugi razlog što se ne odlučuju da se obrate Inspekciji rada je što nemaju poverenje u institucije - kaže predsednica Udruženja "Roditelj".
Ako ovome dodamo i činjenicu da su mlade devojke često prinuđene da potpisuju ugovore (da neće ostati u drugom stanju u narednih 3 ili 5 godina od dana zaposlenja), a o kojima se godinama ćuti, ostaje pitanje kako ćemo podmladiti naciju koja je među najstarijima u Evropi.
(M. B.)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maja
A i mi sto radimo, a odrzavamo trudnoću, primamo 65% plate, koja kasni skoro pa 4 meseca. Mislila sam, ostaneš trudna i cuvas se, pazis se.... Ali, svakog meseca ultrazvuk, pregledi, laboratorija, vitamini... Sad oprema za porodilju i bebu- sve košta, a para niotkud- noću ne spavam, sekiram se.
Podelite komentar
Niko bitan ™
Bolja ova drzava, koja se samp tako zove, da povede racuna o trudnicam nego o azilantima! Njih bi da hrani, smesta u hotele a svoj narod sutira sa noge na nogu! Gospodo iz vlade, kad ispunite ono sto ste obecali svom narodu, onda vodite racuna o tudjima!
Podelite komentar
Saša Ns
Umjesto što kupuju bjesne automobile i što je 60% viška u državnoj administraciji neka država finansira trudnice.Najlakše je napasti privrednike.Marže sve manje, režije svaki mjesec poskupljuju,krediti sve skuplji.Postojećim radnicima nema prostora da se podigne plata.Nezadovoljan radnik, nezadovoljan kupac...
Podelite komentar