OD SIROMAŠTVA DO MINISTARSTVA: Prvi Rom sa diplomom u Crnoj Gori!
Sedamnaest godina po završenoj srednjoj školi, zahvaljujući projektu OEBS-a, Beganj, zajedno sa još 25 sunarodnika, grabi šansu i upisuje Filozofski fakultet, nakon čega se zaposlio u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava
Sokolj Beganaj prvi je Rom koji je završio fakultet u Crnoj Gori i zaposlio se u nekom od državnih organa. Više od strategija, akcionih planova, svojoj deci i sunarodnicima ovaj čovek ličnim primerom pokazao je da je školovanje nužnost za uključenje u društvo i preduslov za bolji život van čergi.
Sokolj je domicilni Rom, odrastao u Nikšiću na periferiji grada. Priča da je kao i većina njegovih sunarodnika rastao u siromaštvu. Baraka tri sa tri u kojoj je živela njegova desetočlana porodica, deo je njegovog detinjstva.
- Kada bismo ušli svi u tu baraku, morali smo da se poređamo kao sardine, ali nekako smo svi bili zadovoljni i srećni, iako smo bili totalno siromašni - kaže Beganaj.
Kao osnovac bio je nezainteresovan za školu i slabo je govorio jezik. Stideo se neznanja i uslova u kojima je rastao, pa je od svega toga sklonište našao u zadnjoj klupi. Ondašnje okruženje, sedamdesetih i osamdesetih, međutim, bilo je podsticajno za Rome, primećuje Sokolj. Iako se van školskih klupa nije družio sa neromskom decom, iako je i tada bilo predrasuda prema Romima, društvo je ipak i bez akcionih planova, strategija i slično, bilo naklonjenije njemu i njegovim sunarodnicima i motivisalo ih da se školuju.
Mršave dvojke iz osnovne pretvara u odlične ocene u srednjoj školi, koju završava kao najbolji đak u razredu. U međuvremenu, u skladu sa romskom tradicijom, i pre završene škole, ženi se. Paralelno radi najteže fizičke poslove da bi obezbedio egzistenciju porodici. Jedno vreme ratnih devedesetih je bio van Crne Gore, u koju se vraća nakon rata i zapošljava u nikšićkom komunalnom preduzeću.
Sedamnaest godina po završenoj srednjoj školi, zahvaljujući projektu OEBS zajedno sa još 25 sunarodnika grabi šansu i upisuje Filozofski fakultet - Odsek za predškolsko vaspitanje. Za razliku od osnovne škole, na fakultetu nije u zadnjoj, već u prvoj klupi, sa ogromnom željom da završi studije i da pruži svojih 100 odsto mogućnosti.
Pre podne je bio student, posle podne u komunalnom, a preko noći učenje, priprema kolokvijume i ispite. Diplomirao je sa desetkom i jedini je od sunarodnika iz generacije koji je stigao do cilja. Nakon pripravničkog staža, Sokolj ostaje bez posla i živi od socijale.
Sa diplomom je zakucao na vrata vlade i prvi je Rom koji se zaposlio u nekom državnom organu, Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.
Sokolj je napravio važan generacijski iskorak i u porodici, pa je njegova ćerka, za razliku od njegovih sestara koje nisu dobile šansu da se školuju, krenula njegovim stopama i završila studije. Pokazao je i svojim sunarodnicima da se trud isplati i danas retki slede njegov primer.
- Posebno od kada sam dobio posao u ministarstvu, sada svi govore – eto vidite da škola pomaže - zaključuje Beganaj.
(Telegraf.rs / Izvor:slobodnaevropa.org)
Video: Policija rano jutros upala u kuću hrvatskog ministra zdravlja Vilija Beroša
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
milos
Ja sam Romske nacionalnosti,zavrsio sam masinski fakultet u Beogradu.Znaci jedini nacin da se zaposlim je da odem u Crnu goru i budem drugi Rom sa fakultetskom diplomom.
Podelite komentar
Pinki
Bravo cigo, samo tako
Podelite komentar
gago
Laze ovaj nije rom nego albanac.ime mu je Sokol a nema rom ko se zove tako,a ovo mu je trik samo da se zaposli...
Podelite komentar