Manastirima na Kosovu preti nestajanje!

  • 7

Od 981 mesta s liste Svetske baštine UNESKO, 44 nose kategoriju "u opasnosti", a razlozi variraju od političke nestabilnosti, do neodgovornog turizma. Među njima su i srednjevekovni spomenici s Kosova.

Ugrožena su četiri hrama na Kosovu i Metohiji koji su svedoci zlatnog doba vizantijskoromaneskne kulture, s upečatljivim stilom freskopisanja koji je bio aktuelan na Balkanu između 13. i 17. veka. Njima zbog političke nestabilnosti, nedostatka pravne zaštite i konzervacije preti nestajanje.

Kako navodi UNESCO, na listi ugroženih su Dečani, koje je sredinom 14. veka podigao srpski kralj Stefan, Pećka patrijaršija, ali i Crkva Svetih Apostola iz 13. veka i Crkva Bogorodice Ljeviške.

(Telegraf.rs / Izvor: b92)

Video: Mihajlović: Rad na operi "Lovci bisera" Žorža Bizea je bio veliki izazov

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Markan

    25. novembar 2013 | 14:11

    Kakva vizantinsko-romanska kulturna baština?! Pa to je Srpska kulturna baština,zadužbine naših srednjovekovnih vladara!UNECO je, izgleda, orudje u rukama zapadnih centara moći i takvom formulaciom naših manastira, sprovodi njihovu mešetarsku politiku.

  • Ej

    25. novembar 2013 | 14:18

    Pa sve će da ih Albanci pretvore u đamije kada vi nikako da ni pravo ni krivo slavite već ih predajete sami pa kukate....

  • Hajduk

    25. novembar 2013 | 20:49

    BRACO SRBI ,osveticemo se svima i povratititi oteto nam!SRBI SU SVETI NAROD .SVIMA CEMO VRATITI MILO ZA DRAGO.ZIVELA SVETA ZEMLJA SRBSKA .Dolazi kraj zlotvorima!POMAZE BOG!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA