VODIČ ZA POSAO: Šta vam je potrebno da biste radili kao lekar u Nemačkoj?

 
  • 13

Za posao u ovoj zemlji zainteresovano je 1.000 lekara, medicinskih sestara i tehničara. Nostrifikacija diploma srednjih škola je obavezna, dok se diplome medicinskih fakulteta priznaju

Interesovanje za zapošljavanje lekara u Nemačkoj ne jenjava, a osim njih posao u ovoj zemlji traže i medicinski tehničari. Zbog deficita radnika koji vlada u Nemačkoj, njihova vlada je olakšala proces nostrifikovanja diploma, pa se one sa Medicinskog fakulteta priznaju, ali se ne priznaju specijalizacije.

- Lekarska komora Srbije izdaje "Goodstanding sertifikat" odnosno sertifikat o dobroj praksi, koji sadrži podatke da li je lekar član komore, da li ima licencu i da li je osuđivan pred Sudovima časti Lekarske komore Srbije. To je dokument koji je obavezan za lekare, a interesovanje za zaposlenje u Nemačkoj je značajno poraslo - kaže direktor Lekarske komore Srbije, prim. dr sci. med. Tatjana Radosavljević.

Ono što je lekarima potrebno od dokumentacije je diploma Medicinskog fakulteta, koja ne mora da se nostrifikuje u Nemačkoj, ali se specijalizacije obavljene u našoj zemlji ne priznaju. Neophodno je, zato, nostrifikovati diplomu srednje škole.

- Diploma o završenoj srednjoj školi se obavezno nostrifikuje u Nemačkoj u roku od godinu dana od zasnivanja radnog odnosa. Takođe, neophodno je da zdravstveni radnik ima položen stručni ispit u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije, kao i odgovarajuće radno iskustvo. Potrebno je i znanje nemačkog jezika na minimalnom nivou B-1, koje mora biti potvrđeno od strane priznate institucije za učenje jezika - navode u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Oni dodaju da se na dva konkursa, koja su objavili u ovoj godini, javilo više od hiljadu medicinskih sestara i tehničara.

Osim lekara, u Nemačkoj se traže i medicinske sestre i tehničari koji bi radili kao osoblje za zdravstvenu negu starijih osoba i bolesnika u bolnicama i drugim ustanovama takvog tipa. Nacionalna služba za zapošljavanje u Srbiji i Savezna agencija za zapošljavanje SR Nemačke (BA), potpisale su 15. januara ove godine Sporazum o posredovanju i privremenom zapošljavanju radnika koji bi obavljali ove poslove. Iako su dnevnice za ovaj posao male, interesovanje ipak postoji.

- Na osnovu dosadašnjeg iskustva možemo konstatovati da nemački poslodavci pretežno angažuju osobe sa iskustvom, dobrim znanjem nemačkog jezika, bez obzira na pol i starosnu dob. Upravo traženi nivo znanja jezika, kao i nedovoljno iskustvo koje poslodavac traži, predstavljaju najveću prepreku prilikom zapošljavanja u toj državi - dodaju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Međutim, treba napomenuti da nemački, kao i drugi poslodavci u EU imaju obavezu da radnike za upražnjena mesta najpre potraže u svojoj zemlji, zatim u drugim državama EU, pa tek onda da traže radnike u zemljama van tog okvira, gde spada i Srbija.

Takođe, neophodno je da srpski državljani najpre dobiju radnu dozvolu koju izdaje Savezna agencija za zapošljavanje Nemačke – Centralna služba za posredovanje u zapošljavanju stranaca. Ona se dobija na osnovu dokumentacije koju je potrebno priložiti i poslodavcu uz podnošenje i ugovora o radu sa nemačkim poslodavcem. Nakon toga, naši državljani treba da podnesu zahtev Konzulatu SR Nemačke u Beogradu za dobijanja radne vize.

(Marija Stojanović)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sandra

    24. novembar 2013 | 10:26

    Lako je davati savete Cedomire..a sta cemo sa onim lekarima koji se ne mogu zaposliti godinama u 'selu' kako rekoste?

  • Gastarbajter

    24. novembar 2013 | 10:28

    Chedo...nije bas tako, meni je zena visa med.sestra i ima minimum 2.000 mesecno zavisi koliko ima 2-ga 3-ca smena posto je razlika u satnici oko 4e po satu. Subotom ima na satnicu 50% nedeljom 100%. Imamo malo dete i zato vise radi prvu i zato minimum od plate. Ja sam ovde 3,5god i mislim da nikada necu moci da se naviknem na ovaj način života. Sve ima pluseve i minuse....jebes lovu ako nemas zivot...dole imas zivot nemas platu...

  • viki

    25. novembar 2013 | 06:52

    Pa zato sto dole "imate Zivot" tipa kafenisanja i pijancenja po celi dan, zato nam je i propala Drzava! U kakvu god Ustanovu se udje ljute se Radnici sto im se prekida medjusobno kafenisanje a samo se zale svi kako nemaju! U Inostranstvu toga nema, nego se radi al zato i zaradi!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA