TAJNE SRPSKIH FRESAKA: Psoglavi svetac, ćelavi Isus i Bogorodica s krilima! (FOTO)
Manastiri na teritoriji Srbije poznati su po različitim stilovima gradnje i lepoti, ali posebnu pažnju privlače neobični prikazi svetaca na pojedinim freskama. Mnogi se pitaju otkud vanzemaljci na freskama u Visokim Dečanima, ali to nije jedini manastir sa tajnovitim prikazima svetitelja.
Zvuči neverovatno, ali u Sukovu se nalazi freska sveca koji je prikazan sa životinjskom glavom i Bogorodice sa krilima. Zašto je Isus Hristos naslikan ćelav u Crkvi Svetog Petra i Pavla ostaće večita misterija.
"Psoglavi svetac", kako ga mnogi zovu, je zapravo Sveti Hristofor, a o tome odakle mu, kako neki misle pseća glava, postoje razne legende.
Jedna od njih kaže da je on poticao iz plemena ljudoždera, takozvanih „psoglavih". U jednom ratnom pohodu, rimska vojska je naišla na ove neobične ljude, uhvatila jednog mladića i poslala ga u Rim. Tamo se mladić upoznao sa hrišćanstvom i pri krštenju dobio novo ime – Hristofor. Svojim životom i mučeničkom smrću zaslužio je status sveca.
Činjenica da je jednom u svom životu bio ljudožder verovatno je zaslužna za to što je u Sukovu prikazan sa životinjskom glavom.
U istom manastiru krije se još jedna misterija, a to je naslikana Bogorodica sa krilima.
Pravila o tome ko u hrišćanskoj ikonografiji može da se prikaže sa krilima su veoma striktna. To su arhanđeli i Sveti Jovan Krstitelj kao onaj koji je najavio dolazak Isusa Hrista. Zbog toga je veoma čudnovato što u ovom manastiru Bogorodica ima krila.
Iznad freske, međutim, postoji bledi natpis koji ovu misteriju možda malo rasvetljava. Piše: „Da nas Bogorodica svojim krilima čuva i štiti od svih napada zloga koji pokušava da nas pokoleba u našoj veri".
Sadašnja crkva u Sukovu zidana je na temeljima starijeg hrama, između 1857. i 1859, a oslikana deceniju kasnije, 1869. godine, tako da su obe freske, i Bogorodica sa krilima i Sveti Hristofor sa životinjskom glavom, nastale praktično u isto vreme. Naslikao ih je izvesni Vasil pop Hristov iz Samokova, bugarskog grada.
Ništa manje zanimljiva po tajnovitim freskama nije ni Crkva Svetog Petra i Pavla, koju su, kako se veruje, izgradili gosti sa Sinaja, koji su u ovom kraju boravili u 13. veku. Crkva je ukopana u stenu u selu Rsovci i poznata je kao pećinska crkva. U njoj se nalazi pravi biser freskoslikarstva, jedinstveni prikaz "ćelavog Isusa".
Zato što je nastala u isposnici, freska nije bila podložna cenzuri. Ipak, zašto su gosti iz Sinaja Isusa predstavili ćelavog, ostaće večna misterija.
- Ovde je u pitanju pogrešno tumačenje freske nazvane Ćelavi Isus iz 13. veka, koja je oslikana u Pećinskoj crkvi u selu Rsovcima. Od toga je napravljena prava lakrdija, a na fresci nije prikazan ćelavi Hristos već klasična kompozicija vizije Svetog Petra Aleksandrijskog od koje je sačuvan detalj - kaže za Telegraf Svetlana Pejić iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Da li je u pitanju pogrešno tumačenje ili ne, freska je zaista čudna i jedinstvena u svetu, a srpski manastiri kriju još mnogo tajni koje čekaju da budu otkrivene javnosti.
Podsetimo, Telegraf je pisao o čudnoj pojavi grčkih filosofa Platona i Aristotela na freskama srspkih manastira.
(M.B.)
Video: Zapadna Morava probila nasip novog rečnog korita duž deonice Moravskog koridora
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dzemidzic Dino
Vjera je vjerovanje u jednog Boga,u njegovu uzvisenost,nezavisnost,svemoc...i robovanje Njemu,a ne robovanje ljudima,kipovima,crtezima..Isus nije poklanjo se kipovima,suvenirima i sl. To je paganstvo a ne kriscanstvo.Citati i istrazivati,a ne slijepo vjerovati svestenstvu koje je sebe u bozanstvo uzdiglo.
Podelite komentar
Drragi
A sta je vjera Dino? Malo hrscsnin pa musliman? Nemojte vi poturceni o vjeri molim vas. Budi disi jer za bolje nisi.
Podelite komentar
Dzemidzic Dino
Nisu crtezi vjera..
Podelite komentar