MERON:Tribunal nije pod političkim pritiskom
- Ne treba mi karijera. Jedino o čemu treba da mislim je moja sudijska savest. Nema političkog pritiska na Tribunal. Ne mogu da se setim nijednog slučaja za 12 godina, da smo bili pod bilo kakvim političkim pritiskom od bilo koga - rekao je Teodor Meron
Nema nikakvih političkih pritisaka na Haški tribunal, izjavio je predsednik Tribunala Teodor Meron, i dodao da je to potpuna istina i da kada neko dođe u njegove godine, a to je 83, "stvari vidi sa perspektivom".
- Ne treba mi karijera. Jedino o čemu treba da mislim je moja sudijska savest. Nema političkog pritiska na Tribunal. Ne mogu da se setim nijednog slučaja u 12 godina, koliko sam u Tribunalu, da smo bili pod bilo kakvim političkim pritiskom od bilo koga - rekao je Meron u intervjuu listu "Danas".
On je dodao da zna i da bi, kada bi nekom od njegovih kolega, u šta je potpuno uveren, prišao neki predstavnik vlade i rekao: "Dobro, pričamo o ovom slučaju i nadamo se da ćeš ići ovim, a ne onim putem", od te osobe bilo zatraženo da odmah napusti Tribunal, zato što je Savet bezbednosti UN ustanovio ovaj tribunal kao nezavisan sud i članovi tog suda su veoma svesni svoje istorijske odgovornosti.
- Ali je zanimljivije ono što sam rekao ranije, a to je da na nas nikada nije bilo nikakvog političkog pritiska. Jednostavno se ne bi usudili - dodao je on.
Meron je podsetio da je od 161 optuženika, posle perioda od skoro pola veka nekažnjivosti, Haški tribunal uspeo da dobije dovoljnu saradnju s međunarodnom zajednicom, uključujući i zemlje bivše Jugoslavije, da mu izruče ili da ubede sve optuženike da se predaju.
On je kazao da su predsednici Tribunala, uključujući i njega, govorili u Savetu bezbednosti UN da nije korektno i pravedno što UN nisu napravile neki fond za reparaciju žrtava ratnih zločina u bivšoj Jugoslaviji.
- Na kraju, međunarodna zajednica mora proširiti svoj pristup u radu na predmetima ratnih zločina. To je vrlo dobra polazna tačka, a polazna tačka je pravda, utvrđivanje individualne krivične odgovornosti i procesuiranje zločina. Mislim da bi žrtve, neko ko je izgubio ruku ili nogu ili je patio na neki drugi način, trebalo da imaju pravo na nekakvu reparaciju - rekao je Meron.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Scooby-Doo
Nije vec pod pritiskom tajnih organizacija
Podelite komentar
Ssasa
Ma brašo tebe jako lupa skleroza
Podelite komentar
Srdjan D.N.
Znaci, Seselja drze utamnicenog bez presude ne po necijem pritisku nego kao prijateljsku protvuslugu?
Podelite komentar