PAŽNJA: Evo kako zakon štiti trudnice koje izvrše krivično delo!

 
  • 11

Prema Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija, onoga trenutka kada se trudnici izrekne kazna zatvora, ona može tražiti odlaganje te kazne dok dete koje nosi ne navrši tri godine života

Nesreća u kojoj je 31-godišnja Jovana J. u osmom mesecu trudnoće "mercedesom" usmrtila na pešačkom prelazu Sanju T. (22) pokrenula je krajnje žustru polemiku u javnosti o tome do koje mere su trudnice zaštićene Zakonom ukoliko izvrše krivično delo.

Naime, prema Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija (član 48, stav 1, tačka 2) onoga trenutka kada se trudnici izrekne kazna zatvora, ona može tražiti odlaganje te kazne i to dok dete koje nosi ne navrši tri godine.

- Pomenuti stav iz Zakona odnosi se na trudnice koje uđu u šesti mesec trudnoće - objašnjava za Telegraf advokat Mirjana Vagner, dodajući da se ovakva vrsta odlaganja izrečene kazne obavezno uvažava.

S druge strane od advokata Save Anđelkovića saznajemo da je tokom sudskog postupka zakon za sve isti.

- Izuzimanje trudnica iz zakona tokom sudskog postupka bilo bi kao kada 80-godišnjeg vozača koji je počinio krivično delo ne biste osudili "zato što je star". Dakle, besmisleno! - objašnjava za Telegraf Anđelković, i dodaje:

- Pravila su za sve ista. Dakle, jedino pitanje koje se postavlja je da li je učesnik u saobraćaju bio svestan činjenica koje su prethodile i usledile nakon nesreće.

Anđelković je dodao i da presuda zavisi od toga da li je vozač prošao kroz crveno svetlo, da li je kolovoz bio suv ili mokar, da li je vozio u večernjim ili jutarnjim satima... Jednom rečju, od svega osim od toga da li je onaj ko je vozio bio u drugom stanju ili ne.

Ginekolog dr Aleksandar Jurišić kaže da pre svega na psihosomatskom planu ima velike razlike da li vozilom upravlja trudnica, kao i to da li je u poodmaklom stadijumu trudnoće.

- Pacijentkinjama koje su u osmom mesecu trudnoće svakako ne preporučujemo da upravljaju vozilom - počinje priču za Telegraf dr Jurišić, dodajući da od opšteg stanja pacijenta zavise mnoge stvari i da je u tom smislu nezahvalno pričati o slučaju, u koji nije imao uvid.

- Kao ginekolog mogu da ukažem na neke opšte pojave. Na primer, na to da se trudnice uglavnom žale na smanjenu pokretljivost (između ostalog i zbog povećavanja vode u hrskavici), da veliki broj njih ima nizak pritisak (čime su im svakako i refleksi slabiji)... Mislim da je suvišno da naglašavam kako poseban rizik predstavlja činjenica da u osmom mesecu trudnoće trudnica ne može adekvatno da dohvati ni volan ni menjač - završava priču dr Jurišić, navodeći nas na novo pitanje: Da li bi zakonom trebalo zabraniti trudnicama da voze?

(Katarina Vuković)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • dadajasam

    4. novembar 2013 | 22:34

    to je veca kazna za dete nego za majku, pocevsi od zdravstvenih do psihickih razloga, nije dete krivo a vi bi da ga kaznite

  • Milan

    4. novembar 2013 | 22:55

    Pa ja mislim da je to Solomonsko rešenje, dve muve jednim udarcem. Zabraniš trudnicama da voze, a ako voze odgovaraju kao da nisu trudnice.

  • HRVATICA

    4. novembar 2013 | 22:52

    Ja se u rodiliste na porod sama odvezla...čak mi je voznja u trudnoci bila izrazito ugodna...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA