TABAKOVIĆ: Lažni menadžeri su krivi za propast srpske privrede!
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković kaže da apsolutno podržava da se u Srbiji ostvare tri ključna cilja koja je postavio vicepremijer Aleksandar Vučić, a to su "ekomonija, ekonomija i ekonomija"!
Tabaković u intervjuu za "Nedeljnik" kaže da Narodna banka Srbije mora da obezbedi stabilnost cena, ciljanu inflaciju i stabilnost finansijskog sistema kako bi se ostvarila ova tri ključna cilja.
- Ali moram i da vodim računa u okviru nadležnosti NBS o uravnoteženosti - skladu celine: banka, privreda, zaposlenost, javni dug, kreditni rejting, poslovni ambijent. Fiskalna konsolidacija, iako neophodna, nije dovoljna. Stabilne javne finansije su krov stabilnog sistema koji je temelj. Ali dok ne stvorimo stabilan temelj, zasnovan na proizvodnji i na stvarnim troškovima proizvodnje, ali i održivim socijalnim i ekološkim troškovima, moramo ozbiljno i s merljivim rezultatima da radimo na fiskalnoj konsolidaciji. Ostvarujući stabilnost inflacije na ciljanom nivou u srednjem i dugom roku, NBS otvara prostor za podizanje kredibiliteta monetarne politike. Dodatnim smirivanjem oscilacija kursa dinara stvaraju se uslovi za vraćanje poverenja u nacionalnu valutu - kaže Tabakovićeva.
O stavu ministra privrede Saše Radulovića da je "ključna subvencija" smanjenje poreza na rad, kao i da je pogrešna politika baziranja na strane investitore, nego nam je jedina šansa da se okrenemo domaćoj privredi, guvernerka kaže:
- Danas smo, više nego ikada, postali svesni i da dosadašnja dugogodišnja praksa neracionalne potrošačke usmerenosti domaće ekonomije nužno mora da bude zamenjena investiciono, odnosno izvozno orijentisanom upotrebom stranih izvora finansiranja. Da bi se Srbija modernizovala, potrebno je da svi nosioci ekonomske politike, sve instance države, rade na unapređenju investicionog ambijenta neophodnog za privlačenje stranog kapitala. Monetarna politika i stabilnost finansijskog sistema, sa NBS kao svojim nosiocem, važna su karika u lancu razvoja pogodnog investicionog okruženja. Stabilnost makroekonomskih i finansijskih uslova nije samo mehanizam za privlačenje investitora, već i faktor od koga u velikoj meri zavise sami efekti stranih direktnih investicija na domaću ekonomiju. Koristi za zemlju u koju se investira biće izraženije ukoliko je ekonomski i finansijski sistem dovoljno razvijen i stabilan, odnosno ukoliko se investicije usmeravaju u razvijanje proizvodnih kapaciteta i efikasnije korišćenje prirodnih resursa.
Na pitanje ko je razorio taj sistem i da li je nju kao i ministra privrede Sašu Radulovića sramota zbog pljačkaške privatizacije, Tabaković kaže:
- Razorili su ga maskirani menadžeri koji se pretvaraju da su kapitalisti-vlasnici. Na tom poslu ostaju kratko i ne pokazuju stvarnu posvećenost ni korporaciji ni tržištu. Važniji su od vlasnika akcija, kapitala. Menadžeri u kapitalizmu - oni podučavaju vladu riziku, inicijativi, a sebe isplaćuju kao da su vlasnici. Oni koriste upućenost - informacije, oni su ti koji znaju rizike i mogućnosti, aranžeri operacija, skretničari štednje. Da je zakon o vlasničkoj transformaciji iz 1997. godine dopunjen odredbama o oročenosti i obaveznosti tog procesa, mi danas ne bismo govorili o ovim stopama nezaposlenosti. Zakon o privatizaciji iz 2001. nije bio feleričan, on je imao ugrađenu manu, i ja sam na to upozoravala u vreme donošenja i sve vreme njegove primene. Ja nisam srećna što su mi pogubni rezultati privatizacije dali za pravo. Ali ne mogu da se stidim u ime onih koji nisu hteli da prihvate upozorenja.
A komentarišući spekulacije da li je Srbija pred bankrotom, kao i zar nije bolje i da bankrotiramo nego da oživljavamo stalno nešto što je u lošem stanju, Tabaković navodi:
- Pošto je u Srbiji podignut prag tolerancije na teške reči i loše vesti, mnogi su prinuđeni da danas takvim terminima pozivaju na ozbiljnost. Stečaj i bankrot kao izumi nisu lako primenljivi na državu, njeni međunarodni poverioci nisu spremni na otpis potraživanja, iako je s druge strane država kao vlasništvo građana nad kojom nemaju mnogo direktnih upravljačkih prava, u ovakvoj situaciji upravo zbog prečestog otpisa - "opraštanja" dugova pojedincima. Uverena sam da je jedini način izlaska iz ove situacije upravo ovo što se čini: prikazivanje svih dugova i potraživanja, identifikacija svih privilegovanih, "veštih" u pravljenju rupa u zakonu, onih koji su zakon zaobilazili, onih što nas pitaju "Ako si pametan, zašto nisi bogat?" i onih koji su smatrali da umeju da drske i bahate "pokriju papirima kako se ne bi pokrivali ćebetom u zatvoru". Jer šta vredi što pozivate investitore subvencijama i rečima, a odbijate ih korupcijom, pravnom nesigurnošcu.
Na pitanje da li se slaže s ocenama da je jedan od glavnih razloga za pad Borisa Tadića bio Dejan Šoškić, bivši guverner, ona odgovara:
- NBS ne cilja nijedan nivo kursa i da njegovu vrednost određuju realni faktori. Tako su fluktuacije kursa iz prethodnog perioda bile rezultat turbulentnih kretanja na svetskim finansijskim tržištima. Ti uticaji su privremeni i njihovo neutralisanje ne zahteva obimnije angažovanje NBS na deviznom tržištu. Moram da naglasim - nema potrebe za posebnim merama, pošto svojim doprinosom makroekonomskoj stabilnosti, ne samo NBS, već i vlada najavljenim merama obezbeđuju stabilnost kursa. Mislim da je važno da je dinar stabilan. Sve definicije, teorije i funkcije realnog kursa u Srbiji su izvitoperene. I ocene o tome zavise od toga da li procenjujete njegov uticaj na inflaciju ili na platni bilans. Ali da li treba Fridmanovu definiciju - da je "nestabilnost kurseva simptom nestabilnosti u dubini ekonomske strukture" - da dokazujemo dozvoljavajući da ta nestabilnost bude kreirana od onih kojima je profit jedini zakon? To je moj posao, a od stabilnosti koristi imaju građani Srbije koji mogu da budu zahvalni predsedniku Tomislavu Nikoliću koji me je predložio na ovu funkciju i Aleksandru Vučiću koji je javnosti vrlo slikovito objasnio kako ja reagujem na pritiske. Rado se setim njegovih reči: "Da vidim tog ko će njoj da naredi da uradi nešto što ona smatra da nije u redu." Ta vrsta podrške da budete svoji obavezuje vas pred javnošću Srbije - zaključila je Tabaković.
(Telegraf.rs/ Izvor: Nedeljnik)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lazinica
Kakva parodija, ekspert sa pristinskom diplomom, "stabilizovala" kurs i sad cveta privreda. Ceo zivot je na drzavno jasle, prima 5000 evra i prosipa nebuloze a drzava tone.
Podelite komentar