SRPSKA IZLAZI NA MORE: Po Dejtonu RS na Jadranu preko Prevlake
Prema usvojenoj deklaraciji jedna od mogućnosti je da se aktivira preliminarno dogovoreno rešenje Dejtonskim sporazumom, kojim bi se teritorijalna veza RS s Jadranskim morem rešila u području Prevlake
Na Palama je održana svečana sednica prvog saziva Skupštine srpskog naroda u BiH, kojoj su prisustvovali poslanici te Skupštine, članova prve Vlade i Predsedništva RS iz 1991. godine. Svečanu sednicu je organizovao Momčilo Krajišnik, prvi predsednik Narodne skupštine RS, koji je u septembru pušten iz zatvora nakon što je odslužio dve trećine kazne na koju ga je osudio Haški tribunal zbog počinjenih ratnih zločina u BiH.
Sednica je organizovana povodom obeležavanja 22. godišnjice osnivanja i prvog zasedanja Skupštine srpskog naroda u BiH. Sednici nije prisustvovao predsednik RS Milorad Dodik, koji je takođe bio poslanik prvog saziva Skupštine srpskog naroda u BiH. Prisutni su usvojili Deklaraciju kojom su pozvali predstavnike vlasti na svim nivoima u BiH da se "odlučno suprotstave svim vidovima raspirivanja mržnje i ratnohuškačke retorike i da se založe za trajno pomirenje i međusobno skladan život u BiH".
U Deklaraciji je navedeno da bi "jedini put do pomirenja bio bi da se, umesto neiskrenog izvinjenja, učini oprost za zlo koje im se u prošlosti desilo i da zatraže oprost za dela koja su oni, ili neki njihovi sunarodnici, drugima učinili". Političari u BiH su pozvani da posvete pažnju rešavanju ekonomskih problema u zemlji, umesto što se "međusobno optužuju i udvaraju militantnim krugovima iz kruga svojih birača".
U Deklaraciji se još vlasti RS pozivaju da od Saveta za implementaciju mira u BiH i visokog predstavnika zatraže da se RS nadoknadi 0,5 posto teritorije zagarantovane Dejtonskim sporazumom i da ta nadoknada bude "jedna trećina teritorijalnog dela izlaska BiH na Jadransko more ili da se aktivira preliminarno dogovoreno rešenje ovog problema na Konferenciji o miru u Dejtonu, kojim bi se teritorijalna veza RS s Jadranskim morem rešila u području Prevlake".
Podržana je presuda Suda za ljudska prava iz Strazbura u predmetu "Sejdić-Finci", ali je ocenjeno da bi bilo opasno da se realizacijom ove odluke ugrozi etnički princip glasanja koji je u Dejtonu usvojen kao instrument kojim se garantuje ravnopravnost triju naroda, koji su, do tada, bili u sukobu.
Srpski poslanici, njih 77, napustilo je 1991. godine Skupštinu tadašnje Socijalističke Republike BiH i osnovalo Skupštinu srpskog naroda u BiH. Za predsednika Skupštine tada je izabran Momčilo Krajišnik.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Policija proverava sumnjiv paket pronađen u glasačkoj kutiji u blizini Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ироничар
Oj balije i ustaše šta ste zinuli, boli li vas nešto? Muka vam je znamo mi to, ne možete da prebolite naša prava
Podelite komentar
Србијааа
Па Дубровник је Српски град био зашто не би и ова територија припала РС Цело приморје дише православљем Велика Србија ће се остварити!!!!
Podelite komentar
Србијааа
Коначно да и Срби имају море. . .
Podelite komentar