PLAĆAJU IH I ATEISTI: Nemačka Crkva dobija 9 milijardi evra godišnje!

  • 10

Rasipnost u biskupiji u Limburgu i u Nemačkoj je otvorila bolno pitanje: zašto crkve dobijaju novac i od države, dakle i od vernika i ateista? A, to je samo delić njihovih prihoda, ovako počinje novo istraživanje lista "Dojče Vele".

Iako bi glavni zadatak trebalo da im bude briga za besmrtne duše vernika, obe velike crkve u Nemačkoj, i katolička i evangelistička su u stvari i ogromni koncerni – tačnije bi bilo reći, holdinzi. Veliki deo njihovog prihoda dolazi od crkvenog poreza koji moraju da plaćaju svi vernici, a to je oko devet milijardi evra.

To je nedavno otvorilo pitanje da li oni koji ne plaćaju crkveni porez mogu da prime crkvene Svete tajne (krštenje, pričešče itd.) – i tu je i svetovni nemački sud odlučio da onaj ko ne plaća, ne može ni da bude član crkvene zajednice.

Ali to nije kraj priče o prihodima crkava: one upravljaju čitavim nizom institucija, od vrtića i škola, pa do bolnica i staračkih domova. Ništa od toga nije za državu i građane besplatno: kod škola, država plaća troškove obrazovanja kao i kod svih drugih, a crkvenim bolnicama i staračkim domovima je takođe naloženo da „posluju u plusu", dakle da ubiru prihode od zdravstvenog osiguranja i od penzionera koji žive u tim domovima.

Ako oni nemaju potreban novac, onda se razlika ubire od – opet državnih, socijalnih službi.

Dobročinstvo – s tuđim novcem.

Štaviše, čak i institucije kojima je glavni zadatak humanitarni rad, objašnjava nam politikolog Karsten Frerk, samo malim delom žive od novca iz crkvene blagajne: „Humanitarne organizacije 'Caritas' (Katolička crkva) i 'Diakonie' (Evangelistička crkve) crkve finansiraju sa dva odsto.

Dakle, toliko plaćaju crkve, i to znači da je priča o crkvenom dobročinstvu u stvari legenda. One to rade, ali ne plaćaju. "Ostala potrebna sredstva dolaze od donacija – i opet, ogromnim delom iz državne kase.

Nakon skandala u Limburgu i rasipnosti tamošnjeg biskupa Tebarva-van Elsta u javnosti se postavlja pitanje i oko još jednog novčanog izvora crkvama – koji direktno plaćaju država i pokrajine. Prošle godine je to iznosilo oko 460 milina evra koje su, kroz budžet, platili baš svi građani Nemačke – i vernici i ateisti.

Ta, takozvana „dotacija" potiče zapravo iz pradavnih vremena i doba kad je Napoleon zaplenio sva crkvena dobra na područjima koja je zauzeo – pa tako i u Nemačkoj. Nakon poraza Napoleona početkom devetnaestog veka, deo te imovine vraćen je crkvama. Ali deo nije. Kao nadoknadu za to, država se obavezala da će plaćati dotacije i to je u međuvremenu potvrđeno kroz više sporazuma sa Vatikanom.

Koliko su bogate crkve? To je zaista teško proceniti jer su neke dragocenosti, baš kao i nekretnine – neprocenjive. Koliko su bogate crkve? To je zaista teško proceniti jer su neke dragocenosti, baš kao i nekretnine – neprocenjive.

Biskupi primaju platu od države!

Štaviše, ona podseća da se još u 19. veku planiralo da se crkve isplate konačnom svotom, a činjenicu da se i danas svake godine plaća crkvama smatra, blago rečeno, neprimerenom vremenu. S njom se slaže i politikolog Frerk koji ističe da se još u Vajmarskoj Republici tadašnjim Ustavom tražilo da se to plaćanje prekine – ali se ni jedna vlada ili političar nisu usuđivali da se „zakače" sa crkvama i, što je još važnije, vernicima-biračima.

Tako ispada da država plaća čak i plate biskupima, crkvenim nameštenicima – i za održavanje i izgradnju crkava i crkvenih zdanja.

Samo pokrajina Bavarska na primer, za održavanje oko 700 crkava, odvaja iz budžeta 40 miliona evra. Pokrajinska kancelarija za reviziju beleži i stavku „plata za crkveno osoblje", što iznosi dodatnih 90 miliona evra. Problem je u tome što taj novac ne odlazi svim verskim institucijama, nego samo onima koje su i priznate kao crkve – a to su u prvom redu Katolička i Evangelistička crkva.

(Telegraf.rs / Izvor: DW.DE / Ginter Birkenštok / Anđelko Šubić)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • .Student

    19. oktobar 2013 | 22:32

    Zbilja ne znam sta je vasa poenta sa ovakvim tekstovima.Da ljudi koji su bezmalo neobrazovani ostave nesuvisle komentare i da pljuju po crkvi (ma cijoj,pa i domacoj),neargumentovano,pristrasno,neupuceno u poslove koji se ticu i drzave i crkve i ma koje institucije u drustvu,za koje treba imati Škole da bi se raspravljalo i moglo reci sta,kako,zbog cega itd.A ja cu reci placa se mnogo sta u drzavi,u zivotu,a ne koristi se.A da li se vjeruje ili ne,to je drugo.I tu je i problem upravo sto tako postavljate stvari vjerovanja i koristenja usluge.Pa vi ne objavite ni ovaj komentar,ako necete,ne bi bio ni prvi neobjavljen samo za danas.

  • Hibrid

    20. oktobar 2013 | 00:14

    E student

  • Hibrid

    20. oktobar 2013 | 00:15

    E studentu znsci i tebe placaju da ostavljas ovakve budjave komentare.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA