Privrednici zadovoljni ekonomskim merama Vlade
Predstavnici privrednika i poslodavaca uglavnom pozdravljaju ekonomske mere koje je danas predstavila Vlada Srbije.
Ministar finansija Lazar Krstić je ne sednici Vlade Srbije predložio mere koje predviđaju smanjenje plata u javnom sektoru, povećanje niže stope PDV sa osam na 10 odsto, smanjenje subvencija, smanjenje rashoda ministarstava, korišćenje povoljnijih kredita i poboljšanje poslovnog ambijenta.
- Sa svoje strane Američka privredna komora će pažljivo pratiti realizaciju sveobuhvatnih reformi, i kao odgovoran partner države pružiti punu podršku naporima Vlade u realizaciji svih ključnih mera za oporavak privrede - navodi se u saopštenju.
Član Nacionalnog saveta za privredni oporavak Toplica Spasojević izjavio je da su predstavljene mere potvrda da je Vlada shvatila težinu situacije u kojoj se Srbija nalazi. On kaže da će te mere koje su nepopularne, a neke čak nisu ni najefektnije, raskinuti vezu s prošlošću u Srbiji - da može da se živi, a da se problemi stave ispod tepiha.
- Mislim da su mere dobre i korak u dobrom pravcu, ali bi trebalo da ih vrlo brzo prati sledeći korak, a to je stimulacija preduzetništva u Srbiji, odnosno resetovanje finasijskog sistema da bi mogli da pokrenemo privrednu aktivnost i zaposlimo ljude - rekao je Spasojević.
Prema njegovim rečima, mere koje su objavljene značiće dosta velike uštede i pokazaće da Srbija misli ozbiljno kada krene u rešavanje problema.
- Svideo mi se deo gde je akcenat stavljen na smanjenju direktnih subvencija, tako da nećemo morati više da strane i druge investitore privlačimo stimulacijama, nego dobrim i pravim privrednim ambijentom - kaže Spasojević.
Direktor Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić ocenio je da su Vladine ekonomske mere dobre za uštede, ali da ne mogu biti mere za oporavak privrede.
- Ove mere su bile hitne, jer treba sprečiti dalje zaduživanje, i mogu se nazvati merama za obuzdavanje budžetskog deficita i kontrolu javnih finansija.Treba pozdraviti to što je država konačno počela da štedi - od sebe. Dobro je što se konačno ide ka tome da plate u javnom sektoru koje su veće za 19 do 23 odsto, polako počinju da se izjednačavaju sa zaradama u privredi - naglasio je Rajić.
On je međutim, dodao da je reforma javnog sektora ključni "zahvat" koji tek predstoji, jer kako je istakao, taj sektor u Srbiji ne sme imati više od 400.000 zaposlenih, a sada se procenjuje da ima između 650.000 i 700.000.
- Nijedna privreda ne može to da izdrži, u tim uslovima nema razvoja, jer sav taj novac ide u te plate - dodao je Rajić.
(Telegraf.rs/ Beta, Tanjug)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbija
Aj baš da vidimo ! Dosta mi je tih državnih ćata koji su zaštićeni ko beli medvedi. Državni aparat je servis u službi građana svagde u svetu sem kod nas, ovde gde god odem moram da moljakam i još dobijem po nosu od službenika SIZ, PU, OPŠTINE, da platim porez da on dobije platu pa kako mi bude !
Podelite komentar
rade tripun
predlazem postepeno otpustanje godisnje cca 30000 radnika iz javnog/citaj politicarskog/a istovremeno otvaranje istog broja ili veceg u realnom sektoru i eto direktne ustede od 1.2 mlrd eura godisnje a nece doci do smanjenja potrosnje ..a BDP bit ce realno povecan i tako za 5 god svedemo drzavu na 400 000 mesta a privredu i realni sektor na cca 800 000 radnih mesta i dug drzave cca oko 23 mlrd i pocetak njenog smanjenja
Podelite komentar
Bogoje
Ili ti preveden naslov: Tajkuni zadovoljni..... Ja zna samo jedno ispastace narod I shvatice to al bice dodji juce...
Podelite komentar