TELEGRAF ISTRAŽUJE: Kolika je idealna plata u Srbiji?
Idealna plata u Srbiji je 80.000 dinara za samca, dok je za četvoročlanu porodicu neophodno 160.000 dinara, pokazalo je istraživanje portala Telegraf.rs u kojem su učestvovali ekonomisti, biznismeni, bankari i potrošači!
To je plata sa kojom može da se živi bez ikakvog "luksuziranja", normalno.
Prosečna plata, prema podacima iz avgusta, u našoj zemlji iznosi 44.700 dinara ili 389 evra. Međutim, jedna porodica mesečno potroši više od prosečne plate, a statistika kaže da je to 50.072 dinara.
Bez dileme, građani Srbije najviše daju novca na hranu i stanovanje. Međutim, nije malo ni onih koji muku muče sa ratom kredita, koja je velika stavka u kućnom budžetu.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić pošao je od računice za petočlanu porodicu i došao do zaključka da je za njeno funkcionisanje potrebno bar 160.000 dinara.
- Da biste mesečno mogli u takvom jednom domaćinstvu da živite, za režije vam mesečno ode oko 35.000 do 40.000 dinara. Za benzin i račune za mobilne telefone valja platiti oko 15.000 do 20.000 dinara. Hrana je najveća stavka i tu ode porodici sa troje dece, oko 80.000 dinara svakog meseca - navodi Savić, i dodaje da ti troškovi ne uključuju trošak za odeću, letovanja, zimovanja i odlaske na kulturne manifestacije.
On kaže da naši građani koji rade neretko pomažu penzionere, čija su primanja u gro slučajeva ispod 20. 000 dinara.
- Veliki broj građana živi sa 35.000 ili 40.000 dinara. Jedva sastavljaju kraj sa krajem. Ne kupuju ništa i nigde ne idu. Nemaju za normalan život - dodaje za Telegraf Savić.
Biznismen Miroslav Bogićević, vlasnik "Farmakoma", navodi da je 80.000 dinara plata sa kojom onaj ko nema porodicu ili partnera može da živi relativno pristojno.
- Ne samo što plate u firmama nisu velike, već i kamate na kredite dodatno "deru" građane. Kamate su bukvalno zarobile i građane i privredu. Sve dok se ne postigne dogovor između države i banaka da kamate na kredite budu niže, građani će stalno biti u začaranom krugu - smatra Bogićević.
Prema njegovom mišljenju, četvoročlana porodica mora da ima bar 160.000 mesečno kako bi mogla da školuje decu i obezbedi sebi povremeni odlazak na odmor.
- Sa tim iznosom može da se podnese kredit, ali ne veći od 200 evra mesečno - kaže ovaj biznismen za Telegraf.rs.
Predsednik IO "Erste banke" Slavko Carić navodi za naš portal da postoje značajne razlike kod troškova života u gradovima u Srbiji, i da je Beograd svakako najskuplji.
- Slede Novi Sad i Niš, koji su na približno istom nivou, a zatim ostali gradovi. Za porodicu koja 200 do 300 evra mesečno odvaja za stambeno pitanje, odnosno kiriju ili ratu prosečnog stambenog kredita, a imajući u vidu razlike u zavisnosti od mesta života, ali i različitih kriterijuma udobnosti, obično klijenti koji imaju ukupne mesečne prihode domaćinstva između 100.000 i 150.000 dinara smatraju da imaju dovoljno da zadovolje svoje osnovne potrebe i želje - kaže Carić.
A šta kažu građani? Koja je to plata idealna za život u Srbiji?
Čitateljka Telegrafa Ružica Stanojković (52) iz Lazarevca tvrdi da je to 2.000 evra za četvoročlanu porodicu.
- To pokriva stvari koje su na mesečnom nivou potrebne za život i omogućava da se sa strane minimalno ušpara, da se napravi štek koji bi služio za crne dane. Eventualni gubitak posla, koji pravi luft od tri do četiri meseca i pritisak zbog traženja novog posla, takođe skupo koštaju. Ova plata bi pokrila mesečnu stanarinu od 250 do 350 evra ili mesečnu ratu za stan od 400 do 500 evra. Pored toga, suma od 2.000 evra bila bi dovoljna za kredit za kola, bez kojih se ne može u većim gradovima - navodi naša čitateljka.
Ona kaže i da mesečni troškovi poput hrane, pića, odlaska na rođendane, cigarete i alkohol odnose bar 20.000 do 30.000 dinara.
- Pored toga ovde bi se uračunala i garderoba koju je neophodno promeniti, a ne kao ja da nosim džemper već četiri godine. Na kraju, to bi i pokrilo troškove, ukoliko neko od supružnika ostane bez posla, pa ne mora da pere sudove po najzapuštenijim restoranima, kao što sam ja jedno vreme morala - kaže Ružica.
Idealna plata za život u Srbiji, prema mišljenju našeg čitaoca Jovana Ristića (34) iz Beograda je oko 90.000.
- To je isključvo u slučaju da nisam oženjen, ili da žena nema primanja. Ako uzmemo u obzir da za željeni stan treba da izvojim oko 250 evra, plus računi 100 evra, za život bi ostalo oko 500 evra. Smatram da za 500 evra može sasvim pristojno da se živi u Srbiji, naravno pod uslovom da osoba o kojoj se radi nije uslovljena kreditima ili bilo čime što će još dodatno okrnjiti tu cifru. Sa tolikom platom moguće je izdvojiti i 100 evra mesečno za benzin, što znači da je moguće i voziti neki auto koji preterano ne troši. Biće tu novca i za dva putovanja godišnje, jednom letovanje i jednom zimovanje. Misim da je to neka računica koja život čini prosečnim, a da je čovek zadovoljan - ocenjuje Ristić.
Iz Niša nam stiže odgovor Ivane Jovanović (41) da je idealna plata 1.000 evra za četvoročlanu porodicu.
- To je neka osnova koja bi obezbedila familiji da ne sastavlja kraj sa krajem i da 15 dana pre isteka meseca ne mora da prodaje evre iz šteka...
A iz Novog Sada čitalac našeg portala Rajko Nikolić (30) ocenjuje da idealna plata bila 2.000 evra, dok bi ona od 3.000 evra ispunila sva njegova očekivanja.
- Razveden sam i plaćam alimentaciju oko 250 evra. Kredit za auto mi je 350, a za stan 500 evra. Hrana je dosta skupa i na nju sigurno mesečno ode oko 300 evra, a pošto volim da putujem često trošim novac i na to. Zarađujem 2.000 evra i to je po meni idealna plata za dobar život u Srbiji. Kada bih imao 1.000 evra više "živeo bih kao Bog" jer bi to ispunilo sve moje potrebe - kaže Rajko.
Prosečna plata u Srbiji od 389 evra je među najnižim od zemalja u regionu. Lošije od nas stoje samo Makedonci, koji kući odnesu 341 evro. Hrvati mesečno zarade 731 evro, a Slovenci 991 evro. U Crnoj Gori je mesečna plata 424 evra.
(N. S.)
Video: Rakić: Beograd opravdano sumnja da je incident u Zubinom potoku izrežirala Priština
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ticko
Idealna plata 80000, prosecna 40000 a ja sa fakultetom primam 20000. Eto gde se ja nalazim a verovatno i vecina radnih ljudi u Srbiji.
Podelite komentar
NadjaGM
Definitivno je to istrazivanje obavljeno u Beogradu, a ne u Srbiji.Nisu svesni da u nekim podrucjima Srbije cetvoroclane porodice zive od 20000 dinara mesecno.A da bi im bilo normalno pozajmljuju.I tako samo obrcu...Srbijo, trgni se...!!!
Podelite komentar
Cvetko
Rajko nemo da jedes govna...!
Podelite komentar