Po svetu robija čak 2.300 naših građana!

  • 8

Zaključno sa 30. septembrom u zatvorima širom sveta kaznu izdržavaju ukupno 1.744 državljanina Srbije. Konačnu odluku suda, takođe iza rešeta, čeka još 627 naših državljana.

Ovi se podaci menjaju iz dana u dan, s obzirom na tok krivičnog postupka. Dok jedni odsluže svoje kazne, drugi budu pušteni na uslovni otpust ili premešteni u zatvor neke druge zemlje.

U Ministarstvu spoljnih poslova kažu da su najčešći razlozi zbog kojih je našim građanima određen pritvor to što su počinili neko od sledećih krivičnih dela: krađu, nezakonit ulazak i boravak u stranoj zemlji, ilegalan rad u državi domaćina, falsifikovanje različitih javnih isprava, fizičko nasilje, krijumčarenje narkotika...

U Ministarstvu objašnjavaju da sve države koje su potpisale Bečku konvenciju o konzularnim odnosima, imaju obavezu da obaveste strana diplomatsko-konzularna predstavništva o hapšenju njihovih državljana u najkraćem roku, odmah po hapšenju. Međutim, to se u praksi često ne poštuje.

Pored toga, nadležni strani organi nisu dužni da dostave stranim diplomatsko-konzularnim predstavništvima informaciju o izdržavanju kazne zatvora ili hapšenja ako se sa time ne saglase sami uhapšeni. One države koje nisu stavile svoj paraf na Bečku konvenciju obaveštevaju strana diplomatsko-konzularna predstavništva u skladu sa svojim zakonodavstvom ili u skladu bilateralnih sporazuma.

U nekim zemljama, uprkos tome što zatvorenici žele da stupe u kontakt sa diplomatsko-konzularnim predstavništvima svojih zemalja, nadležni organi to onemogućavaju, ili im izlaze u susret sa velikim zakašnjenjem, kada je presuda već izrečena.

Ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić kaže da su konzuli sada mnogo posvećeniji našim građanima koji su prešli na drugu stranu zakona nego ranije.

- Kada sam došao na dužnost, zatekao sam nonšalantan odnos i neku vrstu neodgovornosti prema njima - kaže Mrkić za Novosti.

- Sada su, međutim, svi posvećeni zaštiti interesa naših državljana. To je i jedan od glavnih ciljeva diplomatije. Suština je da ih konzuli obilaze po zatvorima, da prate suđenja i da oni koji su u pritvorima i zatvorima imaju kontakt sa porodicom. Najveći nam je problem u onim zemljama u kojima nemamo konzule. Na primer, konzul iz Finske "pokriva" Milana Martića, koji izdržava kaznu zatvora u Estoniji. Dok sam bio ambasador u Japanu, obilazili smo naše državljane bar jednom mesečno. Sada, što se tiče ovih obaveza konzula, nema nikakvih propusta.

(Telegraf.rs / b92.net)

Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA