OTKRIVAMO: Da li nas očekuje najhladnija zima u ovom veku i kako je pobediti?
Meteorolozi upozoravaju da će predstojeća zima biti najhladnija u proteklih 100 godina i da bi mogla da traje do aprila sledeće godine. Pogledajte kako se pripremiti, šta kupiti i na šta paziti ukoliko se dogodi da ledeni talas ne zaobiđe Srbiju
Još nismo zaboravili ni zimu 2012. kada smo bili zavejani skoro mesec dana, a zima veka, kako su je Rusi nazvali, pred celom je Evropom. Nemački ekspert Dominik Jung istakao je da je moguće da ćemo biti suočeni sa najhladinijom zimom u poslednjih 100 godina, kao i da bi ona mogla da traje do aprila sledeće godine.
Ukoliko dođe do toga, pogledajte šta bi trebalo da pripremite i da imate u kući.
GREJANJE
S obzirom na to da će zima biti duga i hladna, grejna sezona trajaće između pet i šest meseci. Ukoliko ste u mogućnosti, najbolje bi bilo da se grejete na drva, jer je to najjeftinija varijanta ove godine, a da biste ugrejali stan od šezdeset kvadrata, biće vam potrebno oko 36.600 dinara (za toliko stan potrebno je oko 7,7 kubnih metara drva). Oni koji se greju na lož ulje trebalo bi da se dobro pripreme, jer će im za stan ove veličine trebati 174.700 dinara. Grejanje na propan-butan gas potrošače će koštati 131.300 dinara, dok će potrošači električne energije grejanje platiti 107.000 dinara. Temperatura u kući bi trebalo da se održava između 18 i 25 stepeni.
HRANA I NAMIRNICE
Doktorka Nada Macura savetuje da bi svako domaćinstvo trebalo da ima zalihe hrane za nedelju dana. Među namirnicama bi trebalo da se nađu: voće, povrće, testenine, voda (u slučaju da dođe do zamrzavanja cevi), brašno (kako ne biste morali da idete do prodavnice ukoliko vaše mesto zaista bude zavejano), suhomesnati proizvodi koji mogu dugo da stoje, luk, krompir i pirinač.
LEKOVI
Ikako će Hitna pomoć najnormalnije raditi, i u slučaju da putevi i saobraćajnice budu zavejani, dr Macura kaže da bi svaka kuća morala da ima toplomer i aparat za pritisak i ukoliko je moguće aparat za merenje šećera u krvi. Na taj način bi lekarima u hitnim slučajevima bilo olakšano da telefonski daju dijagnozu i savet bolesnicima. Takođe, svaka kuća bi trebalo da ima rezerve sledećih lekova: antibiotik (onaj koji se u porodici koristi), lekove protiv bolova, lekove za snižavanje temperature, lekove protiv dijareje... Potrebno je u kući imati gazu, medicinski alkohol, flastere i hanzaplaste, u slučaju lakših povreda.
AUTOMOBIL
Ukoliko se u toku zime odlučite da koristite autobomil pored obavezne zimske opreme, u svojim kolima treba da imate i: lopatu za čišćenje snega, metlicu, ćebe, termostat sa toplom kafom ili čajem, i nešto od hrane.
NEGA STARIH I BOLESNIH
Ukoliko do "paklene zime" dođe, neophodno je obezbediti negu starim licima, osobama sa posebnim potrebama i invalidima. U slučaju kijameta, poledica i velikih smetova, ove osobe ne bi trebalo da izlaze napolje kako se ne bi povredile. Svi koji izlaze napolje (a naročito stari) treba da imaju obuću sa gumenim đonom.
(M. Batinić)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srb Cop
Zima i nije neki problem u poredjenju sam ovom besparicom koju su nam nametnuli. Zima ce proci do aprila a ovo stanje u drzavi nece bar jos 15ak godina u najboljem slucaju. Aj u zdravlje!
Podelite komentar
Milan
Ko se boji zime jos?! Ako je zima, nije lav :D
Podelite komentar
Dragan
Za potrosacku korpu potrebno je najmanje 600€,znaci plata ne bi trebala da bude manja od 1000€.Znaci ljudi ce masovno skapavati od gladi i od zime.Nemam komentara
Podelite komentar