TOP 500 FIRMI U SRBIJI: Ovo su najbolji i najgori!
Najprofitabilniji sektori su informacione tehnologije, igre na sreću, građevinski materijali, poljoprivreda. Loše stoji sektor proizvodnje lekova, građevinarstvo i trgovina na malo
Najveća preduzeća u Srbiji, relativno su solidno poslovala u uslovima krize, bez obzira na zbirni gubitak tokom 2012. godin, navodi se u publikaciji TOP 500 privrednih društava u Srbiji koju je pripremio tim za ekonomska istraživanja Hypo Alpe Adria banke, u saradnji sa kompanijom Certus Cosulting i nedeljnikom NIN.
Prvih 10 firmi koje su ostvarile najveći prihod su: NIS, EPS, "Telekom Srbija", "Delez", "Srbijagas", "Tarket", Merkator-S, Delta holding, Viktorija grup i koncern Farmakom.
NIS je prihodovao 234 milijarde dinara, EPS 190 milijardi, "Telekom" 119, "Delez" 103, "Srbijagas" 74, "Tarket" 63, "Merkator" 60, "Delta" 57, "Viktorija" 55 i "Farmakom" nešto više od 54,7 milijardi dinara.
Odlične rezultate ostvarile su i firme: "Komtrejd" na 37 mestu sa prihodom od 24 milijarde dinara i neto dobiti od 343 miliona dinara, kao i "PTT Srbija" sa prihodom od 22 milijardi dinara i neto dibitkom od oko 9 milijardi dinara.
Dobrim rezultatima mogu da se pohvale i Grand Prom, Sunoko i "Dijamant".
Na listi je zastupljeno najviše domaćih preduzeća u privatnom vlasništvu, ravno 257, stranih firmi je 190 a državnih 53.
Najprofitabilniji sektori su: igre na sreću, IT, građevinski materijali, poljoprivreda i hrana i piće.
Kao najmanje profitabilne grane pokazala se proizvodnja lekova, građevinarstvo, trgovina na malo i transport.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić ocenio je da u Srbiji nije lako poslovati, jer postoji dosta problema, pa su neophodni trud i lični angažman za ostvarivanje dobrog poslovnog rezultata.
- Ekonomska kriza iz Evrope se preliva i kod nas, s obzirom da Srbija 70 odsto trgovinske razmene ostvaruje upravo sa Evropskom unijom, a treba naći dobar i kvalitetan sopstveni put koji će garantovati stabilnost u budućem periodu - rekao je Sertić.
Glavni ekonomosta Hipo Alpe Adrija banke Jasna Atanasijević rekla je da skup velikih državnih sistema koji posluju sa malom likvidnošću ima značajnu ulogu u privredi Srbije.
- Tako se jedan deo njihove neuspešnosti prevaljuje na ostatak privrede - objasnila je Atanasijević i dodala da nema dileme da je put uvođenja finansijske discipline pravi put.
Državna preduzeća učestvuju sa čak 61 odsto u ukupnim gubicima TOP 500 kompanija. "Srbijagas" je najveći gubitaš u 2012. godini sa 330 miliona evra minusa.
(N. S.)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
stevan
Jos kad bi nam cela lista negde bila dostupna!!?? ne razumem poentu liste Top 500 ako se samo objave 10 najboljih i dva najgora preduzeca...
Podelite komentar
Petar
Jel ovo isti onaj nis koji je prodat za par stotina miliona a godišnja zarada oko dve milijarde???
Podelite komentar
DM
A najgori su privatnici koji drze butike po Uscu i izrabljuju radnike!!!!
Podelite komentar