TEMA TELEGRAFA: TOP 5 najboljih i najgorih državnih firmi
Od prvih šest preduzeća sa najvećim neto gubitkom u zemlji, čak pet je u rukama države. Najbolji Telekom, EPS, Jugoimport SDPR, RTB Bor i Drinsko-limske hidroelektrane
Za srpske firme koje su u većinskom državnom vlasništvu obično se misli da nemaju dobre poslovne rezultate, jer je "država loš gazda". To nedvosmisleno potvrđuje i podatak da je od prvih šest preduzeća s najvećim neto gubitkom u zemlji, čak pet u rukama države.
Da pođemo od najboljih. Najuspešnija kompanija, u većinskom vlasniku države u 2012. godini, bila je "Telekom Srbija", koja je imala neto dobitak od čak 11,2 milijardi dinara. Na čelu ove kompanije je Predrag Ćulibrk.
Druga državna firma, čiji je osnivač Eletroprivreda Srbije (EPS), a koja se može pohvaliti uspešnom godinom, jeste HE Đerdap Kladovo, koju vodi direktor Goran Knežević. Ona je prošle godine zaradila 2,9 milijardi dinara.
Sledi "Jugoimport SDPR" s neto dobitkom od dve milijarde dinara. Generalni direktor ovog preduzeća je Jugoslav Petković.
Dobro ide i "RTB Boru", pod vođstvom Blagoja Spaskovskog. Ova državna firma je napravila je dobit od 1,8 milijardi dinara.
Na petom mestu je preduzeće "Drinsko-limske hidroelektrane", koje posluje u okviru EPS-a, a čija je zarada u 2012. bila 1,3 milijardi dinara. Direktor je Miodrag Čitaković.
Za razliku od najboljih državnih kompanija, one najlošije su napravile ogromne gubitke i pitanje je kako će se te rupe zakrpiti.
Najveći gubitaš je "Srbijagas" sa čak 35 milijardi dinara neto gubitka. Na čelu ove kompanije je Dušan Bajatović.
"Železnice Srbije" su u 2012. uspele da naprave minus od 16,6 milijardi dinara, a vodi ih Dragoljub Simonović.
Na trećem mestu je "HIP Petrohemija" koja je 12,3 milijarde dinara, a zatim "Putevi Srbije" sa 7,8 milijardi dinara gubitka. "Petrohemiju" vodi Milan Teofilović, a "Puteve" Zoran Drobnjak.
Preduzeće "PZP Beograd" je nakon neuspešne privatizacije prešlo u većinsko vlasništvo države i sada se nalazi pod ingerencijom Agencije za privatizaciju. Neto gubitak ove kompanije je 7 milijardi dinara.
(N. S.)
Video: Hapšenje grupe zbog pripreme teškog ubistva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
Neverovatno... Prodavanje magle drzavi najbolje ide! Prirodni resursi donose profit, hvala Bogu u hidro-eletranama nema sta da se pokrade, reke su besplatne. A Telekom, kako ne bi bio uspesan kad nam prodaju poruke, pozive i interenet po paprenoj ceni. Telefonska pretplata je 500 dinara. Za sta bre 500 dinara? Da nisu ulozili repromaterijal u signal? Sms poruka 9 dinara. Ja poslao par poruka pre neki dan i pitam se gde mi je kredit, kad ono Telekom medju najuspesnijim preduzecima. A kolko puta su me pokrali na besplatne minute to ne moze ni da se izmeri, nema kome ni da se zalis. U putarskim i prevoznickim firmama vec mislim da vlada plajcka veka, ali to neka Vucic razotkriva...
Podelite komentar
Srđan
SRBIJAGAS,preduzeće koje se treba dovesti u red,ali nemože jer je stub koalicije direktor...25000000 RSD njegovih plata da ne spominjem. Zemlja u kojoj se ljudi sakate i samoubijaju zato što nemaju za hleb.A SRBIJAGAS ima parking slupanih automobila u vrednosti od 1000000 Evra... Narod ćuti i trpi a to znači odobravanje...
Podelite komentar
jery
Sve dati Rusima i rešen problem!
Podelite komentar