SUDIJE TUŽE SRBIJU: Zbog lošeg reizbora iz budžeta ide više desetina miliona evra!
Srbija će morati da isplati sudijama i tužiocima koji nisu reizabrani pre četiri godine, a mnogi od njih podneli su tužbe i za naknadu nematerijalne štete, ali i duševnog bola
Više desetina miliona evra država će morati da isplati sudijama i tužiocima koji nisu reizabrani pre četiri godine. Mnogi od njih podneli su tužbe i za naknadu nematerijalne štete.
Sudije i tužioci koji 2009. godine nisu reizabrani na pravosudne funkcije koštaće državu više nego da su ostali na poslu. Iako su odlukom Vlade posle reizbora ostali na platnom spisku Ministarstva pravde, nije im isplaćivana cela plata. Sada tuže državu za materijalnu, ali i nematerijalnu štetu zbog duševnog bola. Šteta koju će država platiti nosiocima pravosudnih funkcija iznosiće više desetina miliona evra.
Svi koji su 1. januara 2010. godine ostali izvan sudnice tokom dve godine i osam meseci, koliko su bili bez posla, dobijali su naknade koje su bile manje od plate koju bi imali da su reizabrani. Posle odluke Ustavnog suda da se vrate na posao, oko 600 sudija i oko 120 tužilaca odlučili su da tuže državu.
- Svi imaju pravo ili većina ima pravo na naknadu materijalne štete koja se ogleda u razlici naknade plate i plate koje su primale sudije i tužioci i koje bi primali i te sudije i tužioci da su mogli da rade, ali su nazonitim radnjama Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca bili onemogućeni u tome - kaže predsednica Društva sudija Dragana Boljević.
U pravobranilaštvu je do sada pokrenuto oko 700 parnica za naknadu štete. U prvom stepenu odlučeno je u oko 170 postupaka, od čega je oko 10 presuda postalo pravosnažno. U proseku, materijalna šteta iznosi više od milion i po dinara po predmetu, što znači da će se, kada sve odluke postanu pravosnažne, sudijama i tužiocima isplatiti više od milijardu dinara.
Predsednik Udruženja tužilaca Goran Ilić kaže da se ona uglavnom podnosi zbog povrede ugleda.
- Proces reizbora sudija i tužilaca praćen je nekakvom vrstom medijskog proskribovanja tužilaca i zamenika. Pretpostavljam da je to povod tužiocima i zamenicima da podnose tužbe i da u građanskom posptuku zahtevaju nadoknadu nematerijalne štete - kaže Ilić.
U pravobranilaštvu kažu da, iako manje, ima veliki broj tužbi zbog povrede časti i ugleda. Prema njihovim podacima, sudije i tužioci traže od 600.000 do čak šest miliona dinara.
Boljević kaže da u nekim sredinama sudije zaista nisu bile ponižavane, stigmatizovane, vređane, ali u nekim sredinama jesu.
- U zavisnosti od tih konkretnih uslova odmerava se jedna pravična novčana naknada kao kompenzacija za dužinu i jačinu bola koje je svaki pojedinačno trpeo - kaže Boljević.
U periodu od reizbora do povratka na posao oko 20 sudija i tužilaca je umrlo, ali njihove porodice imaju pravo na naknadu štete.
(Telegraf.rs/ Izvor: RTS)
Video: Na Zlatiboru prava zimska idila: Snežni pokrivač i -2, predivan snimak sa popularne srpske planine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ANONIMUS
Kad je se njih tice onda sudski proces za odstetu traje godinu dana a te iste sudije obicnim gradjanima razvlace procese i decenijama. Sudstvo u ovoj zemlji je naj slabija karika, zbog sudstva se i ponasa kako ko hoce.
Podelite komentar
7blue
I opet po ledjima naroda...a odgovornih za sve to, naravno, NEMA... Posle se cudimo sto nam drzava propada...
Podelite komentar
N. M
Ponadao sam se da ce se sa izborom novog min.pravde sudstvo popraviti ali...boljitak izgleda samo za najkorumpiranije!
Podelite komentar